Сјајни срца цветаат да се направат со деца

Овој занает, покрај тоа што е многу едноставен, е идеален да се прави со деца, поради неговата леснотија. Работата во врска со тоа е дека е наменета за момчиња и девојчиња постари од 6 години, бидејќи треба да исечете и лепите со лепак. Но, со неколку едноставни упатства, тој е многу брз занает за правење и идеален за подарок ... не пропуштајте го овој цвет на срцата! 

Може да биде цвет да се подари или едноставно да се украси вашиот дом или детската спална соба. Тој е многу привлечен и најдобро од сите е што може да се направи лесно, без компликации.

Материјали што ќе ви бидат потребни за цветот на срцата

 • 1 лист сина картонска светка
 • 1 лист картонски жолт сјај
 • 1 столб со рамен столб
 • 1 шише лепак и бел лепак
 • 1 ножици
 • 1 молив
 • 1 гума за бришење

Како се прави занаетчиството

За да го извршиме занаетот, прво ќе нацртаме две срца, поголемо на синиот лист и другото помало на жолтиот лист. Штом ги имате овие срца, тие можат да послужат како шаблони, така што остатокот од срцата ќе бидат сите исти. Нацртајте уште 3 срца на синиот лист. Во жолтиот лист, наместо да исечете друго срце, исечете мал круг што ќе оди во центарот на цветот на срцата.

Откако ќе стигнете до оваа точка и скратете сè, започнете да ги лепите ливчињата во форма на срце на стапот. Пред да ги лепите за да стане попривлечно, можете да ги преклопите на половина, а потоа повторно да ги расклопите.

Кога сите ливчиња ќе се залепат на стапот (белиот лепак ќе работи подобро од лепилото), залепете го малиот круг во средината на ливчињата. Откако сè ќе заврши, ставете го малото жолто срце на дното како лист. И ќе го имате вашиот цвет подготвен! Убаво е! 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.