Сјај и картичка за вода

Картички со сјај и вода

Направивме необична и различна картичка за да можете да честитате или да испратите порака таен кој најмногу ви се допаѓа. Оваа картичка има особеност да има на својот екран вреќа полна со вода и различни нијанси на сјаен сјај за да ги допрете и да си играте со нив.

Објаснувањето за тоа како да се направи тоа е лесно. Само следете ги чекорите наведени подолу. Ако имате какви било прашања во врска со кој било чекор, веќе знаете дека подготвивме демонстративно видео каде што можете да видите како се прави тоа на едноставен начин.

Материјалите што ги користев се:

 • 1 светло жолта картичка со големина А4
 • Акции на картички со половина бела големина А4
 • Квадратна транспарентна кеса со патент
 • Сјајно, разнобоен сјај и украси со форми на срце и starвезда
 • Декоративна и леплива налепница, во мојот случај е розова
 • Вода
 • Парче украсно јаже, во мојот случај е жолто
 • Топол силикон и нејзиниот пиштол
 • Правило
 • Молив
 • Тијарес
 • Црн маркер
 • Обоени маркери

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Прв чекор:

Ние го земаме нашиот светло жолт картон и го преклопуваме на половина. Ја ставаме вреќата на едната од страните на картонот за да направиме мерења на прозорецот што ќе го отвориме за да може да се види торбата полна со вода. Ние го цртаме прозорецот со помош на владетел и молив. Потоа ќе го исечеме.

Втор чекор:

Го земаме парчето бел картон и го ставаме под преклопениот дел каде што е направен прозорецот. Takeе ги земеме мерењата на прозорецот за да можеме подоцна да ја позиционираме торбата со подобра прецизност. Можеме да ја земеме торбата и внатре ги ставаме сите декоративни елементи во форма на сјај.

Трет чекор:

Ние ја истураме водата во вреќата и се затвораме со соодветното затворање. За да ја запечатиме торбата многу подобро и да спречиме да истекува, го додаваме врелиот силикон на целиот нејзин излез, така што таа е ефикасно затворена.

Картички со сјај и вода

Четврти чекор:

Ја ставаме торбата под прозорецот заедно со белиот картон и ќе ја прилагодиме. Ние ја лепиме торбата на врвот на картонот со врел силикон и исто така ги запечатиме двата картони: жолтиот и белиот.

Петти чекор:

Залепуваме украсна и леплива налепница околу кутијата од прозорецот што ја исековме. Земаме парче украсен кабел, правиме јамка и го лепиме на еден од аглите на прозорецот.

Картички со сјај и вода

Чекор шест:

Ние ги цртаме декоративните елементи на картичката и со молив. Во мојот случај нацртав неколку starsвезди, месечина и виножито, потоа ги разгледав со црн маркер и конечно го обоив со маркери. Картата може да се отвори, а одвнатре може да напишете честитка или каква било порака.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.