Тегла украсена со макраме јаже

Тегла украсена со макраме јаже

Ако сакате украсни занаети, тука имаме одлична идеја. Ќе можеме рециклирајте голема стаклена тегла и да може да му дадеш шмек на макраме за да му дадеш поглед декоративни. Јажето ќе го заврземе за да му дадеме плетен и плетен изглед, што можеме да го поставиме во секој агол од куќата. Конечно можете да го искористите за да ставите мала свеќа или да ја наполните со цвеќиња или што и да сакате.

Ако сакате занаети со декорација на тегли, можете да ја видите нашата врежана гроздобер тегла.

Материјалите што ги користев за стаклената тегла:

 • 1 голема стаклена тегла
 • Бело или беж макраме јаже
 • Топол силикон и нејзиниот пиштол
 • Тијарес

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Прв чекор:

Ќе започнеме со мерење парче јаже околу врвот на стаклената тегла. Ќе треба да биде со ист дијаметар и малку поголем за подоцна да се заврзе. Ова ќе биде главното јаже и каде ќе ги заврземе следните жици.

Тегла украсена со макраме јаже

Втор чекор:

Се враќаме на измерете по теглата со јажето Ќе мерат исто како висината на теглата и нешто повеќе за врзување на јазлите. Во овој случај жиците ќе бидат двојно поголеми од големината што ја земавме, бидејќи ќе ги удвоиме. Ќе исечеме уште многу јажиња со иста должина, бидејќи тие ќе бидат тие што ќе ги врземе за главното јаже.

Тегла украсена со макраме јаже

Трет чекор:

Фаќаме главното јаже и истегнете го. Земаме едно од јажето и го свиткаме. Преклопениот дел ќе биде одозгора и ќе го поставиме под главното јаже. По ќе се обидеме да го заврземе заоблениот дел поминувајќи го другиот крај на јажето низ оформената дупчица. Го влечеме и Ние го формализираме јазолот. Истата техника ќе ја направиме по јажето со преостанатите јажиња.

Тегла украсена со макраме јаже

Четврти чекор:

Го земаме главното јаже со врзаните јажиња и Ќе го завиткаме во горниот дел од стаклената тегла. За да го поправиме, ќе го заврземе и ќе ги исечеме преостанатите опашки на јажето.

Петти чекор:

Ќе заврземе две јажиња или што е исто, направи јазол со две јажиња. Мора да биде една низа од страната на еден од горните јазли и друга низа од страната на друг горен јазол. Ние ќе го сториме истото со преостанатите жици. Се спуштаме едно ниво и ќе го направиме истото со истите јажиња што се оставени надолу. На крајот треба да ни останат четири нивоа на јазли.

Петти чекор:

Во основата на стаклената тегла ќе ги залепиме конците со врел силикон. Мора да одите на затегнување во исто време кога ќе се залепи. За да не се оштети од топлината на силиконот, ќе го присилиме да се залепи со помош на некои работи, во мојот случај со ножици.

Чекор шест:

На страните на стаклената тегла ќе врземе јаже за да може да се користи како висечки мобилен. Можеме да го користиме како украсна тегла, да ставиме сушено цвеќе или да внесеме свеќа.

Тегла украсена со макраме јаже


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Vicky Carabalí dijo

  Hola, te quedó súper bonito el frasco de vidrio, las cuerdas de yute están en tendencia para hacer manualidades y con el cristal queda muy bien. Gracias por compartirlo, saludos!

  1.    Алиша томеро dijo

   Mil gracias por tu comentario! Me alegro que te haya gustado 😉