Торба за чување на средства за дезинфекција

торба за чување на средства за дезинфекција

Доколку сакате да излезете на прошетка со вистински предмети, без вреќи или ранци, но со мала чанта или паричник, еве еден занает во форма на мал паричник. Со оваа мала торба направена од ткаенина можете да го земете вашиот мобилен или дезинфекционен лек и можете да го закачите во некоја област од вашето тело или ранец и да го имате при рака.

Овој занает Се прави и шие рачно и без машина за шиење. За повеќето од конците не може да се види дека се рачно изработени. Исто така, ако е прв пат да шиете рачно, ова ќе биде вашето најдобро искуство да научите да шиете. Јас исто така ќе те научам да плетена раковина, бод дизајниран да даде убав изглед на работ на која било ткаенина. Ако сакате да направите се што е наведено, во видеото што го предлагаме, сè ќе биде подобро детално.

Материјалите што ги користев се:

 • украсна ткаенина
 • ткаенина за обложување
 • ткаенина со одредена мекост
 • конец за шиење со иста или слична боја
 • игла за шиење фин син
 • подебело предиво во контрастна боја за плетење на раковини
 • игла за најгустиот син
 • ножици
 • молив
 • Велкро (за затворање на торбата) што може да се залепи, ако не може да се залепи можеме да го шиеме или лепиме со врел силикон
 • украс на копче
 • кука или парче за обесување на торбата

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Прв чекор:

Можеме да започнеме со мерење на количината на ткаенина што ќе ни треба. Јас исеков правоаголник од 20х20 см и потоа го пресеков на половина. Еден од деловите што ги преземаме за да го пресечеме, другиот ќе остане подолго бидејќи ќе биде оној што ќе го формира размавта. Парче ткаенина што го исековме ќе го поплочиме и ќе го шиеме рачно.

Втор чекор:

Ние ги земаме парчињата ткаенина од облогата и Ние ги исечевме од двете мерки на другите две парчиња. Ние го исекуваме мекото парче ткаенина во иста големина како и големото парче ткаенина. Allе го шиеме сите заедно по неговите рабови но ние ќе го сториме тоа обратно, така што конците ќе бидат навнатре. И обратно, мислам дека ќе треба да ги имаат ткаенините во ред и да ги стават наопаку, така што кога торбата ќе се преврти, сè ќе биде правилно поставено. Ние ја обележуваме ткаенината со молив за да ја ограничиме устата на средството за дезинфекција. Овој дел ќе биде отворен и нема зашиен. Затоа, ние шиеме околу целата торба минус ограничената површина.

Трет чекор:

Делот што ќе биде ревер исто така ќе направиме внатрешна аукција со рачно шиење. Можеме да го поставиме велкро, или да го зашиеме или да го залепиме со свое лепило или со врел силикон. Edgesе ги шиеме рабовите на размавта со подебела нишка и со различна боја за да се истакне. Doе ја направиме техниката фестон што ќе изгледа многу подобро на видеото.

Четврти чекор:

Проверуваме дали дезинфекцијата работи добро за нас. За да завршиме, ќе поставиме украсното парче и ќе поставиме во форма на накуцване,  за да можеме да ја обесиме торбата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.