Како да направите мала торта на Фимо или полимерна глина

торта фимо

Во ова туториал Јас ве учам да моделирате малку торта фимо o полимерна глина за да го користите приврзок за клучеви, на магнет за фрижидер, како играчка за кујната на најмалите ...

Материјали

Да го сториме пастелни ќе треба Фимо или каков било вид на полимерна глина. Не е важно дали е печено или сушено на воздух, користете го оној што сте навикнале да го обликувате, оној кој ви се допаѓа најмногу или оној кој ви е најудобен.

За торта фимо Јас го користев следново colores:

 • Беж
 • Бланко
 • Naranja
 • Светло сина боја
 • Amarillo

Чекор по чекор

Започнува со делот од Бисквит.

 1. Создадете топка со беж или светло-кафеава боја.
 2. Завртете го и истегнете го за да создадете линија.
 3. Пресечете ја таа линија со дланката на вашата рака.

Бисквит

 1. Користете шил или остар предмет за да отворите дупки долж работ на линијата што штотуку ја смачкавте.
 2. Создадете многу дупки по должината на работ и од едната и од другата страна.

бисквитни точки

Ајде сега да создадеме полнење кремЗа да го направите ова, мора да го сторите истото како и во првите три чекори со тортата.

 1. Создадете знак топка.
 2. Засукајте го и истегнете го за да создадете линија скоро онолку колку што има тортата.
 3. Израмнете го со дланка.

дата

 1. Лепете го белиот дел на тортата.
 2. Засукајте го како школка од полжав.

подлога

Сега треба да го направите тоа дата што го има на врвот.

 1. Создадете знак топка.
 2. Завртете го додека не создадете прилично долга линија.
 3. Одете да го поставите на тортата правејќи набори без посебен редослед и преклопувајте некои делови.

врв

торта со крем

 1. За да додадете бирути, едноставно превртете многу мали обоени топчиња и лепете ги по целиот крем.

бирути

Y ел резултат би било ова.

пастелни торта со бирута

Обидете се да го направите на поинаков начин colores, со различни полнила и во неколку големини. Имате илјадници можности да создадете свои колачи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.