Украсено и рециклирано винтиџ шише

Украсено и рециклирано винтиџ шише

Откријте како да го направите ова прекрасно шише. Тоа е многу лесен начин да се направи decoupage и сигурно ќе ви се допадне резултатот. Со оваа техника можете да изберете цртежи на бесконечност на салфетки и да може да ги користи за украсување. Ако ви се допаѓа многу и имате многу идеи, можете дури и да направите колекција од шишиња. Можете да видите како да го направите тоа со нашето видео и чекор по чекор подолу.

Материјалите што ги користев за винтиџ шишето:

 • Стаклено шише за рециклирање.
 • Бела акрилна боја.
 • Златна акрилна боја.
 • Салфетка со цветни мотиви или некој сличен цртеж.
 • Ножици
 • Четка
 • Сунѓер за завршување на сликата.
 • Бел лепак.
 • Сино украсно јаже.
 • Мала ресна за украсување.
 • Топол силикон и неговиот пиштол.

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Прв чекор:

Шишето го бојадисуваме со помош на четка и со бела акрилна боја. Потезите со четка ги завршуваме со сунѓерче за да ги отстраниме лентите кои се формираат со четката. Остававме да се исуши.

Втор чекор:

Ја отвораме салфетката и го бараме слојот каде што се цртежите. Тој е многу тенок слој, затоа мора да се внимава при ракување со него. Внимателно ќе ги исечеме цртежите Ајде да го удриме шишето.

Трет чекор:

Лепакот го нанесуваме со четката во шишето и ги лепиме формите што сме го исечени. Можеме да ги залепиме и така што ќе го прелиеме лепилото врз хартијата и ќе внимаваме да не ја скрши структурата.

Четврти чекор:

Со украсното јаже го зграпчуваме ресот и со остатокот од Јажето ќе го навиваме околу устата на шишето. За да држи, со тапкање ќе го залепиме со врелиот силикон. Не треба да ставате многу лепак.

Украсено и рециклирано винтиџ шише

Петти чекор:

Конечно фаќаме парче сунѓер а ние даваме меки облоги од златна акрилна боја на шишето. Ќе го направиме тоа со тапкање и со мали потези со четка за да му дадеме винтиџ допир.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.