Starвезден украс за Божиќ

Овој украс за Божиќни starвезди е многу лесен за правење бидејќи ќе се изработи со картон во боја со сјај. Идеално е да се прави со деца на овие посебни датуми бидејќи тие можат да создадат свои новогодишни украси за украсување на домот или сопствената спална соба.

Можете да го направите со деца над 6-годишна возраст, така што тие можат да го сторат тоа автономно само следејќи ги вашите упатства, но ако го сторите тоа со помали деца, ќе им треба вашата помош и надзор ... не пропуштајте го овој занает! 

Материјали што ќе ви требаат

 • 3 сјајни картички (бои: златна, црвена и зелена)
 • 1 ножици
 • 1 стап за лепило
 • 1 молив
 • 1 гума за бришење
 • 1 парче жица

Како се прави занаетчиството

Изведувањето на овој занает е многу едноставно. Прво ќе мора да ги нацртате формите на картичките. На златната картичка ќе нацртате круг, а на другите aвезда на секоја картичка. Тогаш само треба да земете aвезда и да ја лепите над друга, на таков начин што точките на секоја starвезда се прекрстени едни со други како што гледате на сликата.

Кога имате сè залепено, тогаш ќе мора да земете удар за да ја направите дупката каде што ќе помине јажето. Зедовме машинка за мртви во форма на пеперутка за да му дадеме поубав допир.

Исечете ја низата до соодветната големина во зависност од тоа каде сакате да ја ставите за украсување и провлечете ја низ дупката. Направете јазол како што гледате на сликата за да можете да го обесувате и воила! Веќе ќе го имате вашиот украс за starвезди за Божиќ. Децата ќе можат да го постават каде што сакаат и ќе уживаат во изработката на овој занает со свои раце. Тоа е многу едноставен занает со материјали што се добиваат многу лесно, Тоа е направено за неколку минути и резултатот е многу добар и децата ќе чувствуваат големо задоволство за добро завршената работа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.