Ангелски украс за елката

Здраво на сите! Во денешниот занает ќе направиме а Божиќен бор, украсен ангел, украс. Направен е со тапи и е многу лесен за правење. Совршено е да се даде оригинален допир на дрвото, да се прави со деца.

Дали сакате да видите како да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да го направиме нашиот ангел украс за елката

 • Две прави тапи како оние на шишињата со вино
 • Картон за да ги направите крилјата, бојата што ја сакате
 • Низа или конец
 • Маркер
 • Пиштол за топол лепак

Рацете на занает

 1. Ние земаме една од тапите и Започнуваме со мерење на ширината на другата плута. Willе ги заокружиме аглите исечете плута. За ова, ќе се обидеме да ги исечеме аглите со секачот и да го зачуваме сечењето за да го направиме ореолот. Намерата е парчето да се остави заоблено за да се направи главата на ангелот.
 2. Ние го лепиме целиот плута, што ќе биде телото, и парчето плута во кое ја создадовме главата. На вториот цртаме насмевка и две очи со црн маркер.
 3. Околу вратот на фигурината ќе врземе низа или конец за да се камуфлира одвојувањето и лепилото помеѓу двете парчиња.

 1. Ние цртаме неколку крилја на картон, ги исековме и го залепивме ангелот со врел силикон.

 1. Конечно, избираме парче плута од кога ќе ја исечеме и заокружиме главата на ангелот до направете ореол и искористете ги топлите силиконски точки каде што е залепен ореолот за да залепите друго парче жица или конец и направете ја рачката да се обеси украсот на елката.

И подготвени! Сега можеме да го ставиме нашиот ангел на дрвото или да направиме колку што сакаме со различни бои, изрази и големини.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.