Декорација со clayвона од глина

Bвона за украсување

на сини ellsвона се многу чести во влез од куќа бидејќи на овој начин знаеме кој влегува во куќата или не. На овој начин, ние правиме украсен гаџет за домот, но со јасна употреба, покрај тоа, со оние направени од нас самите, тоа нема да нè чини скапо.

со материјали за повеќекратна употреба како мали цевки, Ние можеме да ги направиме овие толку украсни bвона за да украсиме, исто така, секој агол од куќата во која сакаме да скриеме нешто. Покрај тоа, тој е едноставен занает што можеме да го направиме со деца.

Материјали

 • Пасти од глина кит или моделирање.
 • Рамна дрвена палета.
 • Куп.
 • Исечоци на цевки со мал дијаметар.
 • Секач за цевки.
 • Јаже, канап, кожа итн.
 • Аликанти.
 • Лак од глина.
 • Акрилни слики.

Proceso

Прво на сите ќе ја обликуваме глината додека не се изедначи и лесно се обликува. Потоа ќе земеме две порции, една поголема и една помала, што ќе биде цевката (голема) горниот дел на theвончето (мало).

Тогаш ќе направиме а цилиндар што ќе го израмниме сè додека не формираме фин правоаголник и круг што исто така ќе го израмниме. Cutе ги исечеме краевите на правоаголникот за да му дадеме повеќе форма и ќе му дадеме цилиндричен облик со чаша, а деловите ќе ги измазнеме за да не се гледаат исечоците.

Потоа, ќе ја заокружиме и малку ја подигнеме целата површина на заокружете за да го ставите во внатрешноста на цилиндричната цевка. Smoothе се изедначиме и калапиме со рацете за да го формираме нашето bвонче. Со дрвената палета ќе направиме дупка во горниот дел.

Следно, ќе го земеме цевки и ќе ги пресечеме во големина дека сакаме. После тоа, ќе ги организираме јажињата и ќе направиме неколку јазли, оставајќи малку должина на крајот. Endе го воведеме овој крај во внатрешноста на цевката и ќе го скршиме со клешти за да биде добро фиксиран.

Конечно, ќе си го насликаме bвончето и ќе му дадеме лак кога ќе се исуши и потоа ќе го ставиме во рерна да се стврдне. Покрај тоа, ќе го воведеме јажето преку него за да можеме да го обесиме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.