Како да направите коала од Фимо или полимерна глина

коала фимо

Во ова упатство ви покажувам како да креирате А. фимо коала o полимерна глина чекор по чекор за да можете сами.

Материјали

Да го сториме Коала ќе треба полимерна глина како Фимо, на пример Можете да го користите оној што го сакате, сушење на воздух или печење, како што сакате.

На colores што ќе ви треба ќе биде следново:

 • Сива
 • Црна
 • Кафеава
 • Боја на месо
 • Бланко

Чекор по чекор

Да почнеме да го правиме тоа фимо коала од страна на Cabeza.

Глава

 1. Создадете сива топка.
 2. Израмнете го малку со дланката.

глава од коала

Сега стави го уши.

 1. Создадете две сиви топки.
 2. Скршете ги топчињата.
 3. Од секоја страна обележете две мали ленти со нож на секое уво.

коала уши

 1. Создадете две помали топчиња во боја на месо.
 2. Скршете ги топчињата.
 3. Лепете ги над ушите.
 4. Мешајте уште малку.

коала уши 2

 1. Сега можете да ги ставите ушите на коалата. Лепете ги едните од едната и другата страна, оставајќи ги обележаните гребнатини.

коала со уши

Дали носот.

 1. Создадете кафеава топка.
 2. Завртете го на едната страна за да го истегнете и создадете форма на долг пад.
 3. Израмнете го малку со дланката.
 4. Залепете го во центарот на главата на коалата со клунот на капката свртен нагоре, а најширокиот дел свртен надолу.

коала нос

На главата и недостасува само очи.

 1. Пункција со шил каде ќе одат очите за да направат дупки за да не бидат толку испакнати.
 2. Создадете две црни топчиња.
 3. Залепете ги топчињата во дупките на лицето што сте ги направиле.
 4. Можете да ставите две помали бели топчиња на неа за да имитираат осветленост на очите.

коала очи

Главата е веќе завршена, па ајде да тргнеме по телото.

Тело

 1. Создадете сива топка малку помала од главата.
 2. Завртете ја топката од едната страна, така што малку се протега и создава форма на пад.
 3. Премачкајте ја таа капка малку со дланката на вашата рака.

тело на коала

 1. Создадете топка во боја на месо за стомакот.
 2. Истегнете го малку за да направите кратка линија.
 3. Скрши го.
 4. Залепете го на телото што штотуку го направивте.

коала стомак

 1. Сега можете да го залепите телото на главата.

Коала

 1. Создадете две сиви топки за горните нозе.
 2. Завртете ги на едната страна за да ги направите капките.
 3. Лепете ги на телото со широкиот дел кон центарот.

коала нозе

 1. Создадете уште две топки за долните нозе.
 2. Овој пат наместо капки, направете две мали линии.
 3. Залепете ги на дното.

коала нозе 2

И тоа е резултат на нашите фимо коала. Можете да додадете А. приврзок за клучеви и однесете го насекаде.

приврзок за клучеви од коала


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.