Како да направите був од Фимо или полимерна глина

був чекор по чекор

Во ова туториал Youе ве научам како да моделирате а Фимо или полимер глина був, што е многу добро да се украси, како детал за подарок, да се надополни торта, како привезок ...

Материјали

Да го сториме Фимо или полимер глина був не е потребно да ги користите истите бои што ќе ги видите во ова упатство. Изберете ги омилените бои или оние на лицето кое ќе ја задржи оваа бројка.

Можете да користите било каков вид на полимерна глина, печење, сушење на воздух, еластична ...

Чекор по чекор

El тело и Cabeza Тие се многу едноставни, само создадете топка за телото и малку помала за главата. Лепете ги така што малата топка е на врвот на големата. тело и главата був Како што можете да видите на сликата, топката одозгора е навалена малку на едната страна. Ако сакате главата да биде потполно исправена, залепете ја веднаш над неа, но ако ја сакате како оваа утка, треба да ја залепите малку заместена.

Со следната форма ќе направите два дела истовремено, бидејќи ќе се користи како основа за очи и во исто време како уши. Направете две топчиња, а потоа превртете ги со прстот од едната страна, ова ќе создаде форма на капка. Потоа изматете ги овие капки и залепете ги заедно на страната на најширокиот дел. був очи и уши Сега, кога ги имате заедно, мора да ги залепите на лицето на бувот, на таков начин што врвовите на капките се свртени нагоре.

лице на був

Следи го очи. Изберете друга боја, создадете две еднакви топчиња и исушете ги. Кога ќе бидат смачкани, потонете ги рабовите со нож создавајќи еден вид цвет. Израмнете ги малку за да не се забележат трагите на ножот. розови був очи Веќе можете да ги залепите на делот од очите.

розови очи

Создадете две бели топчиња и израмнете ги. Лепете ги над цвеќињата што ги направивте за очи. був очи Да ги направам Ученици Тие се едноставно две црни топки, ги сквошите и ги погодувате. зеници ученици И за да го направите изгледот уште подобар, залепете уште две многу мали бели топчиња за да го имитирате брилијантно на очите.

светкави очи

Очите се подготвени. Време е да го направиме тоа за жал.

Создадете три еднакви топки и превртете ги на едната страна. Исто како што направивте со ушите, ќе создадете капки. Здроби ги. крилја на був Лепете две од едната страна, на таков начин што врвовите се прицврстени, а третата капка мора да се залепи наопаку, оставајќи го тој врв на другата страна. Скичкајте ги малку повеќе кога ги имате сите заедно. формираат крилја Залепете ги на телото, оставајќи ја капката внатре. Направете го истото и за другото крило.

був со крилја

став las пати повторно направете три еднакви топки. Овој пат истегнете ја целата топка за да создадете мала линија. Ставете ги трите заедно и означете некои линии хоризонтално во однос на прстите. шепи на бувови Повторете ја истата постапка за другото крило и нога под бувот, оставајќи ги прстите малку да излезат.

був со нозе

За да го направите клунот, едноставно превртете топче од едната страна за да создадете мал пад и залепете го преку дебелиот дел од лицето на бувот. клун од був Да се ​​направат ознаките на пердуви За телото користев алатка за моделирање што се користи за создавање насмевки, но ако ја немате, можете да исечете слама во ширина, а со една од половините можете да ја направите и оваа закривена форма.

пердуви од був

И ова е резултат од фимо или полимерна глина.

фимо утка

детали за був


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.