Помпони од хартија совршени за украсување забави или централни парчиња

Со доаѓањето на летото, сакаме да ги украсиме празниците со весели бои, за ова ќе направиме некои хартиена помпон да се прават венци, да се обесува од таванот или да се прават централни парчиња.

Дали сакате да видите како да го направите тоа?

Материјали што ќе ни требаат за да ги направиме овие помпони од хартија

 • Кинеска хартија или друга многу податлива хартија. Изберете два вида на бои по помпон или ако направите неколку помпони, можете да ги направите секоја од една боја.
 • Стринг
 • Тијарес

Рацете на занает

 1. Исекуваме квадрати со приближно иста големина од обете бои на кинеска хартија. Помеѓу 4 и 6 лисја од секој тип на боја по помпон. Не грижете се ако плоштадите не се многу добро исечени, затоа што тогаш рабовите ќе се исечат.

 1. ќе одиме испреплетувајќи по еден лист боја додека не се редат сите.
 2. ќе одиме преклопување на хартијата како хармоника, ние преклопуваме од едната страна околу два или три прста и потоа свртуваме и преклопуваме повторно, и се вртиме и преклопуваме, вака додека не заврши хартијата.

 1. Откако сè ќе се свитка, ќе ја врземе низата на половина. Ако сакате да ја обесувате помпоната, оставете ја долгата низа, наместо тоа, ако сакате да ги користите како централни делови, сега ќе ја пресечеме низата.

 1. Willе ги исечеме краевите на хартијата преклопен во повеќе или помалку кружна форма. Ако ви е тешко да се исечете, прво можете да исечете една половина од преклопот, а потоа и другата, а потоа да ретуширате сè заедно.

 1. Потоа малку по малку и внимателно Ние ќе расплетуваме половина од лисјата на едната страна, ќе се свртиме и ќе го расплетуваме остатокот на лисјата.

 1. Можете да направите различни големини на помпони, да ги исечете краевите на различни начини: заоблени, зашилени, правејќи два краја со „V“ сече… обид, има многу опции.

И воила, останува само да направиме колку што сакаме и да ги поставиме.

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.