Хипи приврзок изработен со ЦД

Хипи приврзок изработен со ЦД

За оние кои сакаат рециклирање, имаме оригинален начин рециклирај cd. Ако имаме волна и пенкала за обележување, можеме да направиме приврзок со хипи стил, многу забавно и со одлична боја. Тоа е едноставна и лесна задача за најмалите од куќата да научат да плетат со волна и на тој начин да уживаат во концентрација и трпение.

Материјалите што ги користев за приврзок:

 • 1 ЦД или ДВД диск
 • Предиво со фини бои
 • Дебела игла за да може да се користи волната помеѓу конците
 • Големи обоени монистра
 • Обоени пенкала за обележување
 • Тијарес

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Прв чекор:

Го земаме рекордот и започнуваме обележување на деловите каде што ќе поминуваат конците на волната. Започнав со означување на точките во форма на + и во секој агол што е формиран сум го направил три други брендови.

Хипи приврзок изработен со ЦД

Втор чекор:

Ние ја пренесуваме волната во дупката во средината на дискот и надворешниот дел на дискот. Прво одиме околу една од означените точки и правиме јазол. Потоа ќе поминеме низ секој круг за секоја означена точка. На крајот од сите шевови повторно ги врзуваме, добро затегнувајќи ги конците така што не се опуштај.

Трет чекор:

Ние почнавме поминувајќи ја волната меѓу конците што сме ги формирале. Првиот круг ќе се формира на дното, во делот на дупката. Ние јазол пред да започнеме и ќе земеме многу волна да ги покриеме свиоците што сакаме да ги формираме. Ние ја навојуваме волната на иглата и почнуваме да шиеме поминувајќи ја волната под конец, а потоа преку, под и над ... така натаму додека не се заврши кругот. И ќе започнеме повторно додека не ги формираме сите неопходни кругови, или додека не истече бојата на првата волна.

Хипи приврзок изработен со ЦД

Четврти чекор:

Земаме уште едно парче волна со различна боја и започнуваме повторно како и во претходниот чекор. Ние правиме прв јазол за да го поправиме и започнуваме да ја ставаме волната помеѓу нишките, една горе и една подолу, додека не ја завршиме рундата.Хипи приврзок изработен со ЦД

Петти чекор:

Овој чекор е да се забележи дека сум користел друга боја на волна и Ги следев чекорите погоре.

Хипи приврзок изработен со ЦД

Чекор шест:

Јас избрав парчиња волна за да ги обеси во неколку точки од волната што ги означив. Јажеме и оставаме да падне на висина од приближно 10 см. Willе ставиме некои мониста во секое предиво што виси така што нашиот мобилен или приврзок е украсен.

https://www.manualidadeson.com/como-hacer-peces-con-cds-reciclados-y-papel-crepe.html

Седми чекор:

Земаме пенкало за обележување на бојата што ја сакаме и ќе нацртаме мали форми што ќе го красат албумот. Конечно земаме парче волна што ќе го ставиме на врвот на ЦД -то за да може структурата да се закачи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.