Цвеќиња од цреша, совршени за украсување на куќата во добро време

црешови цветови

Овие недели на добро време изгледаат како сакате малку да ја смените декорацијата на куќата од нешто повеќе пролет. За ова ќе го направиме овој прекрасен занает од цветни цреши.

Дали си спремен?

Материјали што ќе ни бидат потребни

материјали од цветни цреши

 • Креп хартија во различни розови нијанси. Важно е да има барем прилично подигната розова нијанса, и посветла.
 • Гранки што можеме да ги најдеме во продавниците за украси, или ако сакате занаетот да биде по moreубопитен, изберете вистински гранки што паднале на земја. Вториот е опцијата што ја избрав.
 • Топол силикон
 • Тијарес
 • Ножици за кастрење
 • Молив

Рацете на занает

 1. Ние исекуваме голем правоаголник од секоја од хартиите креп што го избравме.

Цреша цвета чекор 1

 1. Ние ги преклопуваме хартиите во неколку двојници и цртаме цвеќиња. Оние од најгласната боја ќе ги нацртаме многу нерамни, мали и поостри.

Цреша цвета чекор 2

 1. Ние се грижиме хартијата да не се расплетува и ние ги отсекуваме сликите. Со ова ќе исечеме многу цвеќиња истовремено. Важно е да имате добри ножици за ова, но во спротивно можете да направите помалку набори.

Цреша цвета чекор 3

 1. Сега ајде да се возиме на цвеќетоЗа ова, потребно е да ги одделиме најголемите цвеќиња што ги исековме и средните и малите. Putе ставиме лпоголем цвет подолу и ќе ставиме други помали одозгора (вкупно помеѓу 4 и 5 слоја) и да завршат два слоја од најмалите цвеќиња со поголема боја. За да ги поправите слоевите ќе ставиме капка топол силикон во центарот на секои 2 или 3 листови. Кога ќе ги ставиме сите слоеви на лисја, ќе притиснеме добро во центарот, така што ќе се залепи.

Цреша цвета чекор 4

 1. Го преклопуваме цветот на половина и со прстите, ставајќи ги таму каде што е капката силикон, ќе направиме нотка со прстите за да го обликуваме цветот. Кога ќе го завршиме пикитото, добро го држиме и со другата рака ќе ги отвораме ливчињата додека не се види хартијата во боја на роза во центарот на цветот.

Цреша цвета чекор 5

Цреша цвета чекор 6

Цреша цвета чекор 7

 1. Кога имаме неколку цвеќиња, ќе го направиме тоа земете гранки и исечете ги во должина и отстранете ги оние гранчиња што не интересираат. За да го направите ова, ќе користиме ножици за кроење или клешти, во зависност од тоа дали користиме вистински гранки или од продавница за украси. Ајде сега лепете ги цвеќињата со ставање капка силикон во оние точки на гранките каде што сакаме да биде цвет. Ние го притискаме пикот на цветот врз гранката и силиконот и чекаме секунда пред да се ослободи.

Цреша цвета чекор 8

Цреша цвета чекор 9

 1. Можеме да направиме некои помали цвеќиња и да си играме со составот на гранките. И подготвени!

Направи сам цветни цреши

Се надевам дека ќе се расположите и ќе го направите овој занает.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.