Мумија од црн картон за Ноќта на вештерките

Овој занает е идеален за Ноќта на вештерките и да се прави со деца поради тоа колку е едноставен. Тоа е занает со малку материјали и ќе изгледа одлично откако ќе заврши. Тоа е занает што децата можат да го стават во своите спални соби за застрашувачката ноќ или да го украсат домот со него. Дали сте подготвени да го сторите тоа?

Ако децата имаат над 6 години можат да го сторат тоа практично независно, но ако се помлади, подобро е да бидете покрај нив за да ја надгледувате активноста и да ги спречите да се повредат со ножиците. Дури ќе треба сами да го направите шаблонот за мумија за да можат да го исечат.

Кои материјали ќе ви требаат

 • 1 црн картон
 • 1 молив
 • Бришач
 • Бело јаже или бела волна
 • Движечки очи
 • Лепак
 • Тијарес
 • Цело

Како се прави занаетчиството

Прво на сите ќе мора да ја нацртате силуетата на мумијата, како што гледате на сликата. Откако ќе го имате, ќе мора да го исечете. Кога ќе го исечете, земете ја белата жица или јаже и ставете го едниот крај зад главата на мумијата за да можете да го облечете со ревност.

Откако ќе се поправи со ревност, започнете да ја опкружувате мумијата со белото јаже како што гледате на сликите додека не се „мумифицира“. Откако ќе го вклучите целото јаже, земете ги подвижните очи и залепете ги на лицето на мумијата.

Откако е подготвен, можете да уживате во овој лесен занает за украсување дома. Да се ​​биде толку лесен занает, со потребните материјали, може да се направи со неколку деца истовремено, бидејќи тие можат да си помагаат едни на други гледајќи како се прави тоа.

Тоа е многу лесен занает за уживање во забавата на Ноќта на вештерките! Сигурно дека изгледа одлично за вас!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.