Постелнина со монистра

 

чаршав со монистра завршена работа

Денес ќе научиме како да украсиме чаршав со монистра наместо типичен вкрстен бод, на пример. Тој е многу лесен, ефтин и многу популарен, како и многу оригинален.

Материјали

  • Постелнина што сакаме да ја украсиме
  • Тенка игла и конец за шиење (што е можно поотпорен за да не се оштети од алпинеумот)
  • Семенски мониста од различни бои, во зависност од дизајнот
  • Дебел памучен син (за лисјата во мојот случај)

изработка

Првото нешто што треба да направите е да размислите за дизајн на вашиот чаршав. Во овој случај, јас користев тркач за тесни маси, наместо чаршав што ја покрива целата површина. Затоа го предложив мојот дизајн само на краевите, во областите надвор од табелата.

Препорачувам да го правите вака, бидејќи во спротивно можеби не е многу корисно за очила, на пример.

основен чаршав за работа

Изберете дизајн што ја покрива површината без да ве оптоварува, или таков што ќе ви овозможи да го повторите или исечете со леснотија. Во мојот случај го користев овој.

дизајн на работа

Дизајн на работа

Сега ќе мора трага по дизајнот на ткаенината. За да го направите ова, поправете го дизајнот на вашиот чаршав со клипови за да не се поместува. Ставете се на стаклена површина со светло под него и пренесете го цртежот на ткаенината. Јас обично користам моливи број 2: тие лесно се обележуваат и обично се отстрануваат без проблеми со миењето. Тие исто така ви овозможуваат да направите прилично прецизна линија.

Откако ќе се пренесе цртежот, време е да се започне со монистра. Во овој случај, јас користев мала рокерија. Можете да го најдете лесно и во мноштво бои, што ќе ви помогне да креирате дизајни по ваш вкус.

до шијте ја алпинеумот Препорачувам да користите игла што е можно пофина, во спротивно ќе отфрлите топчиња бидејќи не можете да ја поминете иглата низ дупката. Исто така е погодно што конецот е силен, така што не се крши лесно.

детали за работата за шиење

Ако сакате дизајнот, како и во мојот случај, да биде совршен круг, откако ќе ги зашиете топчињата на ткаенината, можете да дадете втор пас со конец, едноставно да напредувате по сите нив без никаков внатрешен бод и да го повлечете последниот момент . Ова ќе ви овозможи да ги усогласите и заокружите.

Конечно, користев дебел памучен син за лисјата, за малку да го сменам дизајнот, но може да го направите и со зелени алпинеуми.

Се надевам дека идејата ви е интересна и корисна.

Се гледаме во следната статија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.