Чевли за нозе на диносаурус

Чевли за нозе на диносаурус

Со неколку едноставни кутии на марамчиња што можеме да ги направиме неколку забавни чевли за да се облече најмалото од куќата. Со неколку едноставни чекори што можеме да ги направиме обликот на стапалата на диносаурусите, Треба само да ги покриете страните на кутијата со парчиња картон. Потоа ќе го направиме обликот на ноктите и на крај ќе го украсиме со златни налепници. Овој занает е идеален за деца на возраст од 3 до 7 години да се облекуваат.

Материјалите што ги користев за чевлите:

 • Две празни кутии со ткиво
 • Голем картон од зелена сенка
 • Две парчиња зелен картон со различен тон од претходниот
 • Мали тркалезни и златни обоени налепници
 • Топол силикон и нејзиниот пиштол
 • Правило
 • Молив

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Првиот чекор:

Започнуваме со трагање на облиците на сите делови или страни од кутијата. За ова ние сме една од страните на врвот на првата голема картичка и со молив одиме цртање на неговите контури. Eachе мора да направиме по две од секоја страна, бидејќи ќе направиме по две чевли.

Втор чекор:

Willе ја трасираме страната на горниот дел. Ние нема да го сториме тоа од долниот дел затоа што нема да се види. Тогаш ќе треба да го направиме отворот на горниот дел од кутијата и тие можат да ги стават нозете. За да го направите ова, го ставаме образецот на врвот и малку по малку ја цртаме формата, гледајќи и кревајќи го картонот за да се ориентираме многу подобро.

Трет чекор:

Ние ги отсекуваме сите шаблони што го подготвивме од страните, вклучувајќи го и горниот дел со неговото отворање. Започнуваме со лепење на секое парче на неговата соодветна страна и со помош на врелиот силикон. Треба да бидете брзи со додавање на силикон и лепење на картите, бидејќи се суши многу брзо.

Четврти чекор:

Во остатокот од зелените картони ќе направиме форми на ноктите. Ние ја мериме ширината на кутијата каде што ќе бидат поставени. Што ни ја дава мерката што ја делиме со трите клинци што ќе бидат поставени. Ние го ставаме тоа мерење на картонот со изработка два клинци со иста боја. Исто така, ќе направиме уште четири на други картони со различна зелена нијанса. На дното на секој триаголник што ќе го нацртаме ќе оставиме четириаголен дел за да можеме да го свиткаме и да го залепиме на кутијата.

Чевли со диносаурус

Петти чекор:

Го преклопуваме четириаголниот дел и ние ќе залепиме еден од деловите во кутијата. Повторно го преклопуваме напред и го поправаме со уште малку силикон.

Чекор шест:

Конечно ги украсуваме сите страни на кутијата со тркалезни и златни налепници.

Чевли со диносаурус


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.