Почувствувана загатка за деца

Се чувствува загатка

Загатките се една од најдобрите игри за деца, од најмладите до оние со функционална разновидност. Постојат секакви загатки и сите тие даваат одлични резултати, во зависност од карактеристиките на децата.

Од друга страна, игрите во ткаенини како филц се совршени за работа на сетилата и моторните вештини. Она што ја прави оваа сложувалка е совршена играчка за најмалите да ги развијат сите свои способности. И сетилното и физичкото или когнитивното. Покрај тоа, лесно е да се изврши и Можете да креирате секакви фигури за употреба и уживање на вашите малечки.

Како да креирате сложувалка чувствувана по чекор

Загатка, материјали

Да се ​​создаде оваа сложувалка со филц ќе ни требаат следниве материјали:

 • Чувствувана ткаенина изваден
 • Молив
 • Тијарес
 • Hilo да навезе
 • Игла бруто
 • Сребрена нишка
 • Лист од улога
 • Велкро лепило

Изберете го дизајнот за да ја креирате загатката

Ја цртаме фигурата на сложувалката

Прво, ќе ја нацртаме избраната фигура на хартија, во овој случај обоена топка. Ги отсекуваме различните делови за да го донесеме филцот.

Ги означуваме парчињата

Ние ги користиме калапите за да ги создадеме парчињата во ткаенината од филц, секој со различна боја. За основата исечевме квадрат 30 на 30 од филц сантиметри.

Ги украсуваме парчињата

Сега ќе користиме сребрената нишка за да создаде мали конци на рабовите на парчињата сложувалка, така што тие ќе бидат поубави.

Ние ја создаваме основата

За да создадеме облик на сложувалка во основата, ќе одиме поставете ги калапите за хартија и нацртајте на ткаенината. Со конец за вез ги цртаме парчињата еден по еден, користејќи различни бои. Конечно, ставивме парчиња леплив велкро за да можеме да се споиме со парчињата од сложувалката.

Ставаме велкро

Сега треба да го поставиме другиот дел од лепливиот велкро на парчињата од сложувалката за да може да ги спои со основата и дека е комплетна фигура.

Парчиња загатка

И вака изгледаат парчињата од оваа сензорна загатка со кои можете да ги работите боите, моторните вештини, концентрацијата или сетилата на вашите малечки.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.