Занишан обоен полжав

Занишан обоен полжав

Доколку сакате занаети со картон, овој занает има изненадување кое ќе ви се допадне. Станува збор за правење смешен полжав со многу бои и дека после сите негови чекори ќе можете да набљудувате како се балансира На децата сигурно ќе им се допадне неговиот лесен начин на правење и неговиот конечен резултат. Дали се осмелувате?

Ако сакате да правите занаети со забавна форма на полжави, обидете се да ја видите нашата полжави направени со ананас.

Материјалите што ги користев за овој полжав:

 • Картон со 7 бои: темно зелена, светло зелена, жолта, портокалова, сина, црвена, виолетова.
 • Ножици
 • Компас
 • Бел лепак или топол силикон и вашиот пиштол.
 • Две пластични очи за занаети.

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

Прв чекор:

Со компасот ќе направиме кругови со различна големина. Првата и најголемата ќе биде црвената, каде што ќе направиме со радиус од 19,5 см. Откако ќе завршиме ќе го исечеме. Потоа ќе го преклопиме на половина и ќе го тргнеме на страна.

Втор чекор:

Во останатите карти ќе ги направиме круговите. На портокаловиот картон ќе направиме круг со радиус од 7,5 см. На синиот картон, круг со радиус од 6,5 см. Во пурпурниот картон круг од 5,5 см. На жолтиот картон круг од 4,5 см. На темно зелената карта круг од 3,5 см и на светло зелената картон круг од 2,5 см. Сите ги сечевме.

Трет чекор:

Ги редиме сите кругови и ги лепиме. Ќе формираме структура која ќе ја поставиме врз парчето црвен картон и ќе го залепиме.

Занишан обоен полжав

Четврти чекор:

Сечеме две црвени ленти кои ќе ги поставиме на врвот на главата бидејќи ќе ги симулираат антените или очите на полжавот. Ги лепиме на врвот на главата.

Занишан обоен полжав

Петти чекор:

Ги лепиме очите на мало парче црвен картон и го отсекуваме вишокот, нагласувајќи дека има мала маргина околу очите. Очите ги земаме со нивниот мал исечок и ги залепуваме врз двете ленти што ги поставивме. Ја земаме структурата на полжавот, го отвораме на дното и сега можеме да го избалансираме. Тоа е одлична и оригинална идеја!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.