Како да направите велигденско јајце со гумена ева пиле

Доаѓа време кога децата ги украсуваат своите училници со зајачиња, пилиња и велигденски корпи. Во овој пост ќе ве научам како да го направите ова украсно јајцеили со ева гума со пиле внатре.

Материјали за правење велигденско јајце

 • Обоена ева гума
 • Тијарес
 • Лепак
 • Постојани маркери
 • Ева гумени удари
 • Ножици за розење
 • Кружен предмет или компас

Процес на правење велигденски јајца

 • За почеток, исечете ја ева гумата од бојата што најмногу ви се допаѓа две еднакви јајца. Можете да користите образец од Интернет или да ги направите рачно.
 • Со розови ножици, исечете едно од јајцата на половина, што ќе биде прекривка за другото.
 • Со кружен предмет или компас, исечете го круг од жолта ева гумаили околу 6 см во дијаметар.
 • Исто така, создаде срце со удар од дупка од ева гума.

 • Залепете го срцето на врвот на главата на пилето бидејќи тоа ќе биде нејзиниот грб.
 • Исечете портокалов триаголник што ќе биде врв и залепете го во центарот на лицето.
 • Со црн маркер, нацртајте две точки што ќе бидат очите.

 • Продолжете да ги правите деталите во очите, како на пр трепки и сјај со бел постојан маркер.
 • Лепак пиле во големо јајце, а потоа ставете го капакот на врвот од него.

 • Сега допрете украсете го јајцето и дајте му елегантен шмек. Одам да користам лисја и цвеќиња Јас завршив со моите вежби.
 • Прво ќе ги залепам лисјата, а потоа и цвеќињата, правејќи дизајн кој е прекрасен. Можете да го направите оној што ви се допаѓа најмногу.

 • Потоа користете го црвениот маркер за да го направите центарот до сите цвеќиња.
 • Со бел маркер ќе нацртам цик-цак на делот од школка исечени и ќе направам неколку точки околу горниот дел на лушпата.

И така, го имаме нашето готово велигденско јајце. Можете да го направите дизајнот што најмногу ви се допаѓа и да си играте со боите.

Ако сакате занаети за Велигден, ќе ве оставам ова слатко што можете да направите со најмалите во куќата.

Се гледаме на следниот занает. Чао!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)