2 многу специјални картички на вineубените

картичка за в vубените

Имаме две картички за вalentубените многу оригинално, така што ќе можете да подарите на овој многу привлечен ден. Еден со многу смешна форма на бубамара со своите црвени бои и својата messageубовна порака. И другата картичка со две срца така што ќе се покаже дека е понетипично и оригинално од останатите подароци. Thatе биде во тој посебен момент друг начин да се даде порака, овој пат на многу личен начин.

Материјалите што ги користев за овој занает се:

 • За двете картички:
 • картички од различни бои, избрав бела, црвена и црна боја
 • бел чаршав
 • лепак
 • кука за шила
 • дупка со дупка
 • дупка со дупка со некој оригинален цртеж
 • компас
 • ножици
 • владетел
 • молив

Овој занает можете да го видите чекор по чекор на следното видео:

За картичката бубамара:

Прв чекор:

Го избираме црвениот картон и цртаме круг со компас, ќе има дијаметар од околу 16 см. Го отсекуваме кругот. Theе го пресечеме кругот на половина, за ова го наоѓаме неговиот централен дел, обележуваме и сечеме. Ние цртаме друг бел круг со иста големина и го исекуваме.

Втор чекор:

Со компасот цртаме уште еден црн круг со дијаметар од околу 6 см. Тоа ќе биде главата на бубамара. Ги поставуваме сите исечоци што ја формираат картичката и го бараме централниот дел за дупчење дупка. Placeе поставиме кука за шила во дупката за да може да го држи целиот сет. Оваа кука не ја остава структурата прицврстена, но дозволува нејзините делови да се движат.

Трет чекор:

Ние земаме парче црн картон и цртаме мали кругови да се направат дамки од бубамара. Ние правиме околу 10 единици, ги исекуваме и лепиме заедно. И ние само ќе треба да ја ставиме пораката на нашата вineубена.

За картичката за срца:

Прв чекор:

Ние земаме чаршав и го преклопуваме на половина. Ние цртаме со рака половина срце. Без расплет на хартијата, отсековме половина од срцето што сме нацртале. Со оваа техника постигнуваме дека при расплетување на хартијата да имаме геометриска фигура.

Втор чекор:

Ние го земаме шаблонот за срце и Ние го трагаме на парче црвен картон. На овој начин го правиме левиот дел од картичката. Ние цртаме размавта од десната страна така што целата структура може да се залепи на остатокот од картичката. Земаме друг дел од лист хартија и правиме мерења на едната страна од срцето. Оваа мерка тоа ќе ни помогне да ја направиме висината на картичката, во мојот случај ми даде 10,5 см.

Трет чекор:

Ние го отсекуваме црвеното срце со размавта што ја нацртавме. Ние го преклопуваме размавта. Toе го направиме другиот дел од картата, за ова го земаме црвеното срце и правиме точна копија на парче бел картон, но без размавта што ја направивме. Ние го земаме левиот дел од срцето и ние ќе го нацртаме делот што е залепен на картичката, Треба да има мерки повеќе или помалку составени помеѓу 10,5 см висок за 10,5 см ширина. Отсекуваме сè што нацртавме. Еден од долните делови на аголот го заокружуваме со ножици.

Четврти чекор:

Сега можеме залепете го црвеното срце на спротивната страна. Во мојот случај, го залепив со ладен силикон за да се лепи подобро. Ние исто така ќе заокружете го другиот спроти агол со ножиците. Земаме дупка со убав цртеж и правиме неколку засеци во двете срца. Сега има само преклопете ги срцата до центарот така што двете парчиња можат да се вклопат заедно и картичката е затворена. Можеме да ја напишеме нашата порака внатре.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.