3 ИДЕИ СО ОБЕЛЕНИ ВОСНИЦИ ИЛИ КРАЈОЛИ

Во ова туториал ти носам 3 идеи да се направи со боички или исто така познат како боички. Совршени се со нив niños, особено првата и втората идеја. Во третиот го користиме железото за облека, но со надзор на возрасно лице нема да има проблем. Затоа, останете да знаете сè што можете да создадете со овој заеднички материјал во занаетчиството.

Материјали

Да ги направам овие занаети ние ќе го користиме како заеднички материјал на боички o боички. Покрај овие, ќе ви треба и следново материјали:

 • Papel
 • Силиконска мувла
 • Фото рамка
 • Фен за коса или топлински пиштол
 • Рерна
 • Хартија за печење
 • Торба за платно
 • Шаблон за матрицата

Чекор по чекор

Во следното видео-упатство може да го видите чекор по чекор на секоја од 3 идеи со обоени восоци. Тие се многу лесни и можете детално да го видите нивниот процес.

Ајде да го прегледаме чекори да следат од секоја од занаети за да не заборавиш ништо и можеш направи си дома

Идеја 1: Обличени восоци

Во оваа прва идеја ќе ги смениме форма до восоци. Добра идеја е да подарок или за рециклирање оние восоци што децата повеќе не ги сакаат затоа што се многу користени. Само исечете ги восоците мали парчиња и ги стави во силиконски калап што сакаш. Мора да ги печете на 200ºс додека восоците не бидат стопен. Кога тоа ќе се случи, извадете го калапот од рерната и оставете го да се исуши. Кога е суво, можете да ги расклопите восоците, кои ќе имаат форма на калап што сте ја користеле.

Одлично е затоа што веќе знаеме дека децата секогаш сакаат нови работи, дека се уморни од материјалот или дека сакаат нешто пооригинално. Па со оваа идеја веќе нема да го имате тој проблем. Ако им здосадиле од своите стари восоци, претворете ги во нови во забавни форми наместо да купувате нови.

Идеја 2: Врежани цветни слики

За оваа втора идеја ќе ја создадеме куадрос оригинални затоа што тие ќе бидат во олеснува. Овој пат направив цвеќиња, но имате илјадници можности. Едноставно нацртајте го делот што го сакате рамно, а за областите што ги сакате во олеснување стопете го восокот и оставете го да падне на хартијата. Јас го користам топлински пиштол да ги стопат затоа што тоа го прави многу брзо, но ако немате, можете да користите а нормален фен за коса.

Стави рамка убава или привлечна, спротивставена на вашата врежана слика. Можете исто така да направите слика на лице со фустан и дека е направено со стопени восоци. Или дури и прекрасен пејзаж во кој некои области се олеснети. Сето тоа зависи од вашата имагинација.

Идеја 3: украсени кеси со крпа

Последната идеја е моја омилена, бидејќи можете да добиете одлични завршувања на која било облека o чанта. Изберете ја ткаенината што сакате да ја декорирате и a растенија што ти се допаѓа. Истурете ги восочните струготини врз матрицата и испеглајте ја. Не заборавајте да го поставите хартија за печење o растителна хартија на средина за восокот да не ти лепи железо.

Добрата работа во врска со ова е што можете да ја измиете во машина за перење бидејќи не бледнее, па лесно можете да создадете мноштво дизајни за чанти и облека.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.