3 лесни идеи за оригами со животни, специјални деца

Во ова туториал ти носам 3 лесни идеи да се создадат фигури на оригами, кои се совршени за да започнете да ја воведувате оваа техника кај децата. Вие само треба улога y пенкала на бои.

Материјали

Да се ​​направи животни оригами конкретно ќе ви треба следново материјали:

  • Papel
  • Црн маркер
  • Црвен маркер
  • Розов молив или восок

Чекор по чекор

Во следното видео-упатство може да го видите чекор по чекор на животните на оригами. Seeе видите дека тие се многу лесно И, со децата нема да имате проблем да ги правите ако ги имитирате чекорите во видеото.

Техниката на  оригами е активност со повеќекратно бенефиции за деца. Учењето да се прават различни фигури едноставно со преклопување лист хартија им дава илјадници можности. Овие занаети од хартија можно е да се прилагодат на возраст и способности на секое дете. Покрај тоа што ги користат рацете на попрецизен начин, со попрецизно преклопување на хартијата, тие исто така ја пуштаат својата фантазија во обид да создадат се повеќе и повеќе оригинални форми.

Во оваа прилика, како што видовте, работиме со животни, бидејќи тоа е тема што на малите им се допаѓа и затоа ги мотивира да бидат позаинтересирани за задачата.

Како првични податоци, важно е трудовите да бидат обликувани плоштад, дека сите нејзини страни го мерат истото. Ако не, пресечете го претходно или обележете каде треба да исечат за да се создаде квадратна хартија.

Дозволете им на децата да изберат боја на хартија, со што се работи на донесување одлуки. Не го охрабрувајте да земе некоја специфична боја ниту треба да забранувате никаков тон. Не е важно што прави зелено куче или сина мачка, во реалноста тие совршено знаат дека нема такви животни со тие бои, но дека е можно да се направат со хартија од боите што ги сакаат, и од таа причина тие се занаети тие создаваат огромен свет на можности.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)