Декупаж, како да украсите тетратка со оваа техника

Бележник украсен со исечоци од хартија за декупаж

 

Здраво на сите! Овој пат ви донесов многу забавно упатство за правење. Во ова упатство ќе видите како украсив тетратка со декупаж за девојче.

Исто така, ќе ви кажам малку за оваа техника за да знаете кои работи можеме да ги направиме користејќи ја и кои материјали се потребни

 Што е тоа decoupage?

Терминот decoupage потекнува од францускиот збор découper, што значи да се намали. Преку оваа техника можеме да му дадеме втор живот на парче мебел, или на некој предмет со украсување и обновување.

Иако неговото име потекнува од француски збор, техниката потекнува од Кина, се вели дека нејзините почетоци ги има во номадските племиња на Сибир, кои украсени гробовите на нивните мртви со исечоци од филц, а подоцна Кинезите го користеа за украсување предмети во куќата. Декупаж се развиваше во Европа во средниот век и ренесансата, а во САД стана многу честа појава во 70-тите години на минатиот век.

Се состои од украсување на разни предмети користејќи исечоци од печатена хартија или ткаенини со обрасци и давајќи му неколку слоеви лак или лепак, така што хартијата или ткаенината се совршено вметнати во предметот.

Во своето потекло се користеше за украсување или обновување на мебел, но се користи и за украсување на други површини како дрво, стакло, керамика, свеќи и сл. Тоа е техника широко користен за рециклирањеr.

Хартија за завиткување, хартија за вести, мапи, фотографии, списанија, ткаенини со привлечни отпечатоци, газа, итн.

Decoupage е техника која ви овозможува да дадете ослободете ги материјалите кои селекции да ги користите.

Чекорите што треба да се следат за да се примени оваа техника се нормално следниве: прво се дава слој од бел лепак, се обложува со остатоци од хартија или ткаенина што ги сакаме, се даваат еден или повеќе слоеви лак, се шмиргла за да се добие униформа завршница и површината е повторно лакирана. Обично се даваат помеѓу 3 или 4 слоја лак за да добиеме добар резултат, но тоа зависи од работата што ја работиме.

Совети за употреба на техниката декупаж

 • Првото нешто што секогаш го препорачувам пред да завршам работа или занает со нова техника е информирај се, прочитај Сè што можеме за техниката што сакаме да започнеме да ја користиме е еден од најдобрите начини да работиме удобно и самоуверено.
 • Следното нешто е да се започне со нешто едноставно и мало особено во оваа техника. Како кутија, тетратка, тегла итн.
 • Од друга страна, исто така е добро добијте идеја или скица за тоа како сакаме да го украсиме тој објект, каде сакаме да го ставиме секој исечок, какви бои ќе користиме, па кога ќе започнете, можете да ве упатиме да го направите вашиот проект.
 • Важно е да го користиме лепак и вистинскиот лак за секоја работа. Односно, за украсување тетратка ќе користиме лепак и лак за хартија, за лепак за столарија во шкаф и синтетички лак, на местата каде што ќе купите лепак и лак, тие можат да не водат за тоа кој е вистинскиот за секој случај.
 • Додека ја украсуваме површината со декупаж, вие можете се формираат мали или големи меурчиња на воздухот под хартијата. Важно е да бидете трпеливи и внимателно да ги следите овие чекори, со фин игла да го дупнете меурот, да ставите малку лепак од оној што го користиме, а потоа внимателно да извршите притисок со прстите или со крпа за да дојде воздухот надвор

Ако сте дошле досега, веќе знаете малку повеќе за оваа разноврсна техника. Сега ќе ви покажам работа што ја завршив со техниката decoupage.

Наредив мала тетратка, користејќи кујнска хартија што има смешни слики.

Материјали

 • Улога: оној што го избираме.
 • Ножици
 • Лепак: во овој случај користев безбоен лепак за хартија и картон.
 • Печатена лента
 • Удар во дупка.
 • Четка

Постапка за украсување тетратка со decoupage

Како прво, она што го направив беше да му дадам еден слој лепак за да ја покрие целата површина. Потоа залепив бели фолија, така што бојата на тетратката не го попречува резултатот, бидејќи кујнската хартија е прилично тенка и сакав позадината да биде бела.

Додека овој прв слој хартија се сушеше, она што го направив беше да ги исечам фигурите што сакав да ги залепам на тетратката. Јас ги скратив со парталави исечени ножици. Бележник украсен со исечоци од хартија за декупаж

Откако првиот слој на хартија се исуши, раширив уште еден слој лепак на белата хартија, од едната страна на тетратката и ставав исечоци од кујнски хартија, како што сакав да останат во тетратката. Потоа нанесев уште еден слој лепак врз хартијата за да го запечатам, внимавајќи на меурчињата што можат да се формираат и да не ја кршам хартијата што кога ќе се навлажни со лепилото лесно може да се кине или да се скрши. Бележник украсен со исечоци на декупаж

Следното што направив е да ставам декоративна лента на работ од тетратката, оставајќи вишок да се свитка навнатре, кога ќе го ставам на место, ставив слој лепак и на лентата и ќе го оставам да се исуши добро. Бележник украсен со лента за декупажа

Откако оваа страна на тетратката ќе се исуши, постапката е иста за грбот, ставете лепак, ставете ги цртежите, поставете ја лентата и ширете нов слој на лепак, оставете го да се исуши. Бележник украсен со назад грб

Кога двата слоја на тетратката беа суви, она што го направив беше да ја залепам вишокот лента одвнатре и да ја оставам повторно да се исуши, за да се држи подобро, ги прицврстив со клипови. Бележник украсен со одлични клипови за декупаж

И како последен детал, направив две дупки во секоја обвивка и ставив повеќе лента, формирајќи две рачки, така што девојчето лесно може да ја пренесе тетратката насекаде.

Сушењето е многу важно во овие работни места за декупажа, мора да бидете трпеливи и оставете го да се исуши добро помеѓу слоевите и резултатот ќе биде извонреден. Бележник украсен со рачки за декупаж

Се надевам дека ви се допадна ова упатство и дека ви помогнаа информациите за decoupage што ви ги покажав.

Остави ми ги твоите коментари !!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.