Направи сам: Како да се направи прстен во форма на роза

Роса Сант iорди

Повторно поздрав РАБОТНИЦИ! Денес ви го донесувам овој скапоцен прстен во облик зголеми инспирирана од Ден на Сант iорди што се слави следниот 23 април во Каталонија.

За кој не знае, во Сант iорди се одржува забава на која плоштадите се полни со тезги со рози и книги за давање, сето тоа зачинето со убава приказна за принцеза, змеј и витез кои го доведоа овој оригинален фестивал.

Материјали

  1. Полимерна глина (ФИМО, Скулпеј, Премо, Като ...)
  2. Основа за метален прстен. 
  3. Секач или секач.
  4. Бар за измазнување на полимерна глина.

Proceso шема

Ние ќе ја изедначиме пастата на полимерна глина и ќе пресечеме вена за да го направиме централниот кожурец на роза Потоа ќе ги исечеме ливчињата и ќе ги додадеме еден по еден на парчето што прво го направивме. Откако ќе го имаме зголеми готово, ќе ја покриеме основата за металниот прстен со зелена полимерна глина. Конечно, ќе му се придружиме и ќе го ставиме во рерна (како и секогаш за полимерна глина, на 130 степени и во овој случај околу десет или петнаесет минути).

Откако ќе се излади и ќе бидете сигурни дека зголеми до основата (инаку секогаш можеме да ставиме лепак), Веќе ќе го имаме нашиот прстен во форма на роза подготвен да го подариме во Сант Jordорди. 

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.