Si të bëni byzylykë me unaza kanaçe

Vathë me unaza kallaji me ngjyra

Imazhi| Mjeshtëri Ecobreeze

Një byzylyk i bukur gjallëron çdo veshje dhe i jep një ajër tjetër. Sidomos për fustanet verore, më të avulluara dhe joformale. Nëse ju pëlqejnë byzylykët dhe dëshironi të vishni diçka me një stil të relaksuar, një ide e mirë mund të jetë të bëni byzylykët tuaj.

Like në postim si të bëni një palë vathë me unaza kanaçe Mësuam si të përfitojmë prej tyre për të krijuar modele të bukura, në postimin e radhës do të zbulojmë se si të bëjmë byzylykë me unaza kuti për t'i dhënë një prekje origjinale dhe argëtuese kompleteve tuaja të veshjeve. Përveç kësaj, ka avantazhin që me këtë lloj zeje mund të ricikloni materiale për t'i dhënë atyre një jetë të re dhe në këtë mënyrë ndihmoni në kujdesin ndaj mjedisit.

Doni të mësoni si të bëni byzylykë me unaza kanaçe? Le të shohim pas kërcimit materialet dhe hapat që do të duhet të ndërmerrni për të. Le të fillojmë!

Si të bëni byzylykë me unaza kanaçe

Unazat e kanaçeve janë një material shumë i gjithanshëm për të bërë vepra artizanale. Gjithashtu në lidhje me bizhuteritë. Nëse jeni një nga ata persona që ju pëlqen të krijoni bizhuteritë dhe rruazat tuaja, me siguri do të dëshironi të vini në praktikë propozimin e mëposhtëm.

Materiale për të ditur të bëni byzylykë me unaza kanaçesh me fjongo

 • 20 unaza të vogla kanaçe
 • Një fjongo pëlhure e ngjyrës që dëshironi, 1 centimetër e trashë
 • gërshërë
 • Një rregull

Hapat se si të bëni byzylykë me unaza nga kanaçe me shirita

 • Merrni shiritin e leckës dhe matni me vizore dy shirita 45 centimetra të gjatë. Më pas përdorni gërshërët dhe prisni ato.
 • Më pas, bashkoni skajet e shiritave dhe lidhni një nyjë rreth 10 centimetra më poshtë.
 • Merrni përsëri gërshërët dhe prisni skajet e shiritit diagonalisht për të punuar më mirë.
 • Tani merrni unazën e parë dhe futni të dy rripat përmes secilës vrima të saj. Sillni shiritat në të majtë për të shmangur mbivendosjet.
 • Më pas, merrni një unazë tjetër dhe vendoseni sipër unazës së mëparshme. Nëpër vrimat që mbeten në mes do të duhet të kaloni sërish shiritat për të gërshetuar unazat dhe shiritat.
 • Më pas, vendosni sërish një unazë tjetër nën të mëparshmet dhe kaloni shiritat nga vrimat në mes që mbeten mes unazave.
 • Përsëriteni këtë proces ngadalë me pjesën tjetër të unazave. Kur të arrini tek unaza e fundit, merrni shiritat dhe lidhni një nyjë në fund për t'i mbajtur së bashku.

Si të bëni byzylykë me unaza kanaçe dhe topa bizhuterish

Nëse ju ka pëlqyer zanati i mëparshëm, me siguri do t'ju interesojë edhe ai që do të shohim në vijim. Përveç unazave prej kallaji, do të përdorim edhe topa bizhuteri, të cilat do t'i japin këtij byzylyku ​​një prekje më joshëse.

Le të rishikojmë, pra, materialet dhe hapat që do të nevojiten për të bërë këtë model të bukur.

Materiale për të bërë byzylykë me unaza nga kanaçe dhe topa bizhuterish

 • unaza të vogla kanaçe
 • Disa topa bizhuterish prej rreth 10 milimetrash
 • Një elastik që është i fortë, por trashësia e të cilit hyn përmes topit të bizhuterive
 • Një çakmak
 • disa ngjitës të menjëhershëm
 • gërshërë

Hapat për të mësuar se si të bëni byzylykë me unaza kanaçesh dhe topa bizhuterish

 • Hapi i parë do të jetë marrja e llastikut dhe prerja e dy pjesëve prej rreth 35 centimetrash.
 • Lidhini ato me një nyjë dhe më pas me ndihmën e çakmakut digjni skajet e llastikut që të mos prishet.
 • Më pas kaloni një top në secilën prej fijeve elastike dhe më pas dy fletë së bashku.
 • E përsërisim procesin me topat dhe unazat derisa të arrijmë madhësinë e kyçit të dorës.
 • Pasi ta keni gati, është koha për të mbyllur byzylykun. Për ta bërë këtë do t'ju duhet të bashkoni fijet elastike duke bërë disa nyje.
 • Hapi i fundit do të jetë të vendosni pak ngjitës në nyje për t'u siguruar që ato të mos lirohen.
 • Kur ngjitësi të jetë tharë, është koha për të përdorur një palë gërshërë për të prerë fijet e tepërta elastike.
 • Dhe gati! Rezultati është një byzylyk më origjinal dhe i mrekullueshëm.

Si të bëni byzylykë me unaza kanaçe dhe bluza

Një tjetër model byzylyk shumë i lezetshëm që mund të bëni nëse dëshironi të përdorni unaza në kanaçe është ai i kombinuar me bluzë, një pëlhurë elastike që duket e mrekullueshme në këtë lloj arti.

Propozimi i byzylykut që ju tregojmë më poshtë është shumë i thjeshtë për t'u bërë dhe në vetëm disa hapa do të keni përfunduar një byzylyk fantastik për ta kombinuar me veshjet tuaja të preferuara. Le të shqyrtojmë materialet që do t'ju nevojiten për të mbledhur.

Materiale për të ditur të bëni byzylykë me unaza kanaçe dhe bluzë

 • Tre unaza të vogla kallaji
 • Pak bluzë, një pëlhurë elastike që pritet në shirita
 • Tre topa rruaza, njëri prej tyre për t'u përdorur si mbyllje
 • gërshërë

Hapat për të mësuar se si të bëni byzylykë me unaza kanaçe dhe bluza

 • Prisni dy rripa lecke rreth 30 centimetra me ndihmën e gërshërëve
 • Lidhni dy skajet e shiritave të bluzës dhe futini ato në të njëjtën kohë përmes njërit prej topthave me rruaza. Për të kryer këtë hap mund të ndihmoni veten me majat e një palë gërshërë për të futur pëlhurën.
 • Merrni topin në mes të shiritit dhe më pas futni një nga unazat përmes vrimës më të madhe. Shtrijeni pëlhurën dhe vendoseni përsëri përmes vrimës më të vogël në unazë. Shtrijeni përsëri pëlhurën.
 • Përsëriteni të njëjtin proces me unazën e dytë dhe të tretë.
 • Më pas, merrni një tjetër topth dhe vendoseni në leckë në të njëjtën mënyrë që keni vendosur të parin. Shtrijeni pëlhurën dhe vendoseni pranë unazës.
 • Tani është koha për të prerë shiritat e bluzës për të rregulluar byzylykun që të përshtatet me kyçin tuaj.
 • Më pas bashkoni skajet e byzylykut dhe vendosni topin e tretë si mbyllje e rregullueshme. Në fund bëni dy nyje të vogla në skajet në mënyrë që pëlhura të mos prishet. Dhe gati!

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.