Si të bëni flokë dëbore prej letre

Si të bëni flokë dëbore prej letre

Imazhi | Pixabay

Një nga gjërat më të mira që sjell Krishtlindjet çdo vit përveç festave, banketeve dhe bashkimeve familjare janë dekorimet me të cilat zbukurohen rrugët, dyqanet dhe shtëpitë. Ata i japin një ajër shumë të veçantë kësaj periudhe të dashur të vitit.

Nëse ju pëlqejnë dekorimet e Krishtlindjeve, ka shumë të ngjarë që të keni një koleksion të gjerë në shtëpi. Dhe nëse diçka ju mungon, gjithmonë mund të përfitoni nga pushimet për të shpalosur kreativitetin tuaj për të bërë burrë dëbore fantastike ose kurora me flakë dëbore. Në fakt, dëborë letre është një ikonë e stinës së dimrit, kështu që ndoshta dëshironi ta përdorni për të dekoruar shtëpinë tuaj ose një festë.

Nuk është një zanat me një nivel të lartë vështirësie, kështu që edhe fëmijët mund t'ju ndihmojnë ta bëni atë. Nëse dëshironi të provoni këtë zanat, kushtojini vëmendje postimit të mëposhtëm ku mund të mësoni si të bëni flokë dëbore prej letre

Materialet që do t'ju nevojiten për të bërë flokë bore prej letre

Si të bëni flokë dëbore prej letre

Imazhi | Pixabay

Pasi të keni vendosur t'i bëni këto flokë dëbore me duart tuaja, duhet t'i bëni mblidhni materialet e nevojshme për t'i dhënë formë. Pra, çfarë materialesh do t'ju nevojiten?

  • Letër e bardhë me madhësi A4
  • Gërshërë ose prerës
  • Laps dhe gomë
  • Një shabllon për flok dëbore

Ekzistojnë lloje të ndryshme shabllonesh për të bërë flokë dëbore prej letre. Këshilla ime është që të përpiqeni të bëni disa modele me shabllone të ndryshëm ose të shpikni tuajin. Në këtë mënyrë, rezultati do të duket shumë më tërheqës dhe do të tërheqë më shumë vëmendje.

Në vazhdim do t'ju prezantojmë disa mënyra për të ditur se si të bëni flokë bore prej letre.

Si të bëni flokë dëbore letre me duart tuaja

Si të bëni flokë dëbore prej letre

Imazhi | Pixabay

Pasi të keni marrë materialet e nevojshme për të bërë fjollën e borës, thjesht duhet të filloni punën.

Hapi i parë që do të duhet të bëni për të realizuar këtë zanat është që fleta e letrës të ketë një formë katrore, për të cilën ju duhet të merrni vetëm këndin e sipërm majtas dhe ta palosni pranë anës së djathtë të letrës, kështu që që poshtë katrorit tonë në një hapësirë ​​drejtkëndëshe. Pastaj do t'ju duhet ta prisni këtë pjesë dhe ta hiqni atë. Kështu që sheshi ynë do të jetë gati.

Hapi tjetër është të arrihet një kodër simetrike. Për ta bërë këtë, duhet të palosni letrën në katër pjesë. Në fillim horizontalisht dhe më pas merrni të njëjtën palosje dhe paloseni vertikalisht. Në këtë mënyrë do të marrim një katror, ​​madhësia e të cilit është një e katërta e letrës kur e shpalosim.

Kjo zonë është ajo ku duhet të vizatoni modelin e flokeve të dëborës. Sigurisht, kini parasysh se nuk do të mund të bëni prerje në vendin ku bashkohen të katër pjesët e letrës, ky është në qendër të katrorit të shpalosur.

Më në fund, ju duhet vetëm prerë vizatimin e flokeve të borës që keni projektuar me ndihmën e një prerëse ose gërshërë. Kur të shpalosni letrën, do të shihni fjollën tuaj të bukur të përfunduar!

Mos u shqetësoni nëse në fillim nuk janë shumë simetrike ose rezultati nuk është aq i bukur sa prisnit. Gjëja e rëndësishme është të praktikoni dhe kur të keni arritur mjaftueshëm aftësi, atëherë me siguri do të jeni në gjendje të bëni fjolla spektakolare bore për të bërë kurora, ngjitje në xhamat e dritareve ose në çdo cep të shtëpisë tuaj të cilës dëshironi t'i jepni një Krishtlindje dhe një prekje të veçantë. .

Pra, mos hezitoni! Sapo të keni pak kohë të lirë, ju këshilloj të filloni të praktikoni dhe do të shihni se si në një kohë shumë të shkurtër do të merrni disa Flokë dëbore të bukura të bëra me duart tuaja.

Si të bëni flokë dëbore letre me shabllone

Në rast se nuk keni kohë të lirë për të vizatuar flokët me dorë, por nuk dëshironi të hiqni dorë nga përdorimi i tyre si pjesë e dekorimit të Krishtlindjeve, është mirë të përdorni disa shabllone për t'i krijuar ato.

Me një kërkim në internet do të mund të gjeni disa modele flokësh bore që me siguri i përshtaten shijeve ose pritshmërive tuaja. Për shembull, më poshtë do të gjeni disa modele të si të bëni flokë dëbore prej letre duke përdorur shabllone.

Si të bëni flokë dëbore letre me shabllone klasike

Nëse planifikoni t'i jepni një pamje klasike dekorimit tuaj të dimrit ose të Krishtlindjeve, shabllonet e mëposhtëm me siguri do të jenë sipas shijes tuaj. Janë ato të borës tipike me dekorime të ndryshme në majë dhe në qendrat e flakës. Ata duken shkëlqyeshëm nëse jeni duke kërkuar për një efekt tradicional ose minimalist në dekorimin tuaj.

Si të bëni flokë dëbore letre me shabllone për fëmijë

Fëmijëve u pëlqen të vizatojnë dhe ngjyrosin dhe, me pak fjalë, gjithçka që ka të bëjë me vepra artizanale, pasi argëtohen duke zhvilluar imagjinatën dhe aftësitë e tyre me lapsa, furça dhe gërshërë.

Me siguri nëse po mendoni të bëni fjolla letre me shabllone, fëmijët tuaj do të duan t'i bashkohen këtij plani argëtues për t'u ngjyrosur dhe prerë si familje. Pra, për ta ne sjellim këto shabllone argëtuese për të mësuar Si të bëni flokë dëbore prej letre për fëmijët. Fytyrat e buzëqeshura të këtyre fjollave të vogla të dëborës me siguri do t'i mahnitin ata!

Si të bëni flokë dëbore letre me shabllone arti

Në rast se këtë vit keni dëshirë të mësoni si të bëni flokë dëbore prej letre me një dhunti artistike dhe larg modeleve më tradicionale, fëminore apo minimaliste, ju rekomandoj t'i hidhni një sy modeleve të mëposhtme të shablloneve pasi ato kanë forma shumë të habitshme dhe origjinale.

Nëse vendosni për këto flokë bore artistike, me siguri dekorimi i shtëpisë tuaj këtë vit do të shkaktojë një ndjesi të vërtetë sepse ato nuk janë shabllonet e zakonshme të borës që mund t'i shihni si dekor në dyqane, kafene apo rrugë. Gëzohu dhe do ta shohësh!

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.