Si të bëni një çantë pëlhure

Makine qepese

Imazhi| CJMM nëpërmjet Pixabay

Po niseni për një udhëtim së shpejti dhe dëshironi të ndërroni çantën tuaj të vjetër të higjienës për të ruajtur të gjitha produktet tuaja kozmetike dhe higjienike? Nëse ju ka mbetur ndonjë pëlhurë në shtëpi nga zanate të tjera dhe dëshironi të përgatisni një çantë tualeti për shumë qëllime dhe ekologjike në të cilën të ruani të gjitha gjërat tuaja të udhëtimit, qëndroni dhe lexoni postimin e mëposhtëm sepse ne do t'ju tregojmë një mënyrë shumë të thjeshtë dhe të shpejtë për të mësuar. si te bejme nje.çante pëlhure shume origjinale.

Le të shohim më poshtë se çfarë materialesh do t'ju duhen për të bërë një çantë pëlhure si dhe hapat për ta bërë atë. Le ta bejme!

Si të bëni një çantë udhëtimi prej pëlhure

Materiale për të mësuar se si të bëni një çantë pëlhure

Ideja e mëposhtme do të jetë e mrekullueshme për ju nëse dëshironi të bëni një çantë të thjeshtë pëlhure. Është e përkryer për të mbajtur produktet tuaja të higjienës ose kozmetikën tuaj nëse shkoni në një udhëtim. Le të shohim, më poshtë, materialet që ju nevojiten.

Fije qepëse

Imazhi| PDPics përmes Pixabay

 • Materiali bazë që do t'ju duhet për të bërë çantën tuaj është një copë pëlhure 27 x 40 cm dhe dy copa kordoni 70 cm.
 • gërshërë
 • Gjilpërë dhe fije
 • Makine qepese
 • stilolaps
 • rregull
 • Dy tanke

Hapat e prodhimit mësoni se si të bëni një çantë pëlhure

Pasi të keni mbledhur materialet që do t'ju nevojiten për të bërë këtë zanat, është koha ta vini në praktikë. Le të shohim, më poshtë, cilat janë hapat që do të duhet të ndërmerrni për të mësuar se si të bëni një çantë pëlhure.

 • Gjëja e parë që duhet të bëni është të vendosni pjesën e pasme të pëlhurës pranë pjesës tjetër të pëlhurës për të krijuar çantën dhe lidhni të dyja pjesët së bashku në mënyrë që ato të mos zhvendosen.
 • Më pas do t'ju duhet të kaloni një qepje normale me makinë qepëse në anët dhe në fund të çantës. Rreth gjysmë inç nga buza.
 • Më pas në mënyrë që të mbarohet mirë nga brenda, kthejeni qesen prej pëlhure nga brenda dhe hekuroseni pak në mënyrë që të jetë shumë e sheshtë me të gjitha format e saj.
 • Pasi të keni hekurosur pëlhurën, ajo që duhet të bëni është të kaloni një qepje të pasme në anët dhe në fund të çantës duke përdorur makinën qepëse, por këtë herë, por këtë herë duke u futur pak më thellë në pëlhurë, rreth 7 milimetra ose më shumë. Në mënyrë të tillë që të gjitha skajet të mbyllen mirë.
 • Tani që është qepur, kthejeni përsëri pëlhurën dhe kontrolloni që të gjitha qepjet të jenë të sakta.
 • Për hapin tjetër do të duhet ta ktheni përsëri pëlhurën nga brenda dhe me ndihmën e një stilolapsi dhe një vizore do të vizatojmë një vijë referimi që do të shërbejë për vendosjen e kordonit. Matja do të jetë 10 centimetra nga buza e pjesës së sipërme të çantës poshtë dhe kalojmë një vijë. Pastaj përsëritni të njëjtin hap në anën tjetër të anës së gabuar të çantës.
 • Më vonë, palosni pëlhurën në mënyrë që të arrijë në atë vijë që kemi vizatuar. Palosni pak fundin e çantës dhe vendoseni pak sipër vijës. Më pas do të njomë pak nga pak të gjithë grykën e çantës në gjysmë centimetri. Më pas qepni me makinë.
 • Hapi tjetër do të jetë kalimi i një qepjeje të pasme në grykën e çantës prej pëlhure një centimetër ose më shumë poshtë.
 • Tani do t'ju duhet të zgjidhni pak midis dy qepjeve të grykës së çantës në të dy anët e saj. Prandaj, do të krijohen dy vrima të vogla dhe me ndihmën e një kunj sigurie do të jetë koha për të vendosur kordonët e mbylljes në çantë.
 • Vendoseni kordonin në zonën poshtë kunjit të sigurisë dhe lidhni një nyjë në mënyrë që të mos ikë. Fusni kunjin e sigurisë përmes njërës prej vrimave në çantë dhe kaloni rreth gjithë çantës derisa ta hiqni nga e njëjta vrimë.
 • Më pas hiqni kunjin e sigurisë dhe zgjidh nyjën. Menjëherë pas kësaj, futni një tanca dhe mblidhni pëlhurën për ta mbyllur.
 • Pastaj përsëritni të njëjtin hap të kunjit të sigurisë përmes vrimës tjetër në çantë.
 • Dhe do ta kishit çantën gati! Siç mund ta shihni, është një zanat shumë i lehtë për t'u bërë me pak durim. Në vetëm disa hapa do të mund të mësoni se si të bëni një çantë pëlhure shumë të dobishme dhe origjinale.

Si të bëni një çantë pëlhure për të dalë në treg

Prej disa vitesh qeset e blerjeve nëpër markete kanë një kosto dhe janë gjithashtu prej plastike, një element që nëse nuk riciklohet, ndot planetin. Nëse dëshironi të kurseni një qindarkë kur shkoni në supermarket dhe njëkohësisht të kujdeseni për mjedisin, me siguri do të dëshironi të mësoni se si të bëni një çantë pëlhure për të dalë në treg.

Materiale për të mësuar se si të bëni një çantë pëlhure

Materialet që ju nevojiten për të bërë këtë zanat janë shumë të pakta. Ju ndoshta tashmë keni disa prej tyre të ruajtura në shtëpi nga rastet e mëparshme. Le të shohim më poshtë se çfarë gjërash do të duhet të mblidhni për të krijuar këtë çantë prej pëlhure për të dalë në treg.

 • Pëlhura të modeleve të ndryshme.
 • Ndjehet
 • Butonat.
 • Gërshërë.
 • Fill dhe gjilpërë.

Hapat për të mësuar se si të bëni një çantë pëlhure

 • Para së gjithash, për të bërë këtë zanat do t'ju duhet të prisni pëlhurën me përmasa 40 x 90 centimetra me ndihmën e gërshërëve dhe të lidhni anët e shkurtra.
 • Më pas, hapi tjetër do të jetë palosja e pëlhurës në gjysmë dhe qepja e anëve për të mbyllur qesen.
 • Më pas, vizatoni gjethet dhe lulet në pëlhurën e ndjerë. Më pas merrni gërshërët, pritini dhe qepni në qese.
  Mos harroni të qepni edhe një buton të madh në qendër të lules.
 • Më vonë prisni dy shirita 48 x 6 cm. Hapi tjetër do të jetë palosja e pëlhurës në gjysmë, qepja me makinë, kthimi nga brenda dhe përfundimi i qepjes.
 • Në fund palosni çdo shirit përgjysmë, edhe skajet dhe qepni si dorezë në çantën.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.