Si të bëni një çantë të vogël të thjeshtë

Si të bëni një çantë të vogël të thjeshtë

Imazhi| Ju ndihmoni Youtube

Dëshironi të mësoni se si të krijoni një çantë të vogël të thjeshtë me shumë pak materiale? Në të mund të ruani atë që ju nevojitet, qoftë dokumente, letër apo edhe një dhuratë për t'u bërë dhuratë.

Gjithashtu, ky zanat është shumë i lehtë për t'u bërë kështu që do t'ju marrë shumë pak kohë. Le të shohim pas kërcimit, materialet që do të duhet të grumbulloni si dhe udhëzimet që do t'ju duhen. Le të fillojmë!

Qese e thjeshtë e vogël me letër

Nëse dëshironi të bëni një çantë të stilit të thjeshtë për të mbajtur një dhuratë ose dokumentet që ju nevojiten në të dhe nuk keni shumë materiale në dorë, do t'ju pëlqejë zanati që do të shihni më poshtë sepse nuk do t'ju duhen shumë gjëra për të. ta zbatojë atë. Vetëm pak letër dhe pak ngjitës. Si e lexoni!

Më pas, le të shohim se si ta bëjmë këtë çantë të vogël të thjeshtë.

Materialet për të bërë një çantë të vogël të thjeshtë

 • një shkop ngjitës
 • Një fletë letre kartoni

Hapat për të bërë një çantë të vogël të thjeshtë

 • Për të bërë atë qese të vogël të thjeshtë me letër, do të fillojmë duke e palosur fletën e kartonit horizontalisht, duke shënuar paksa dy skajet e pjesës së palosur. Në këtë mënyrë do të keni një referencë se ku ndodhet qendra.
 • Hapeni fletën dhe paloseni sërish në gjysmë deri në kufirin që kishit shënuar më parë. Këtë herë, shënoni palosjen mirë. Me skajin tjetër duhet të vazhdoni në të njëjtën mënyrë, por duke tejkaluar skajin tjetër tashmë të palosur me afërsisht 1 centimetër. E shënojmë sërish palosjen.
 • Më pas, me anë të një shkopi ngjitës, duhet të ngjitni dy anët që janë montuar njëra mbi tjetrën. Prisni disa minuta që ngjitësi të thahet mirë.
 • Më pas, duhet të palosni pjesën e poshtme të kartonit për të marrë një drejtkëndësh rreth 4 centimetra të gjerë. Më pas, shpalosni drejtkëndëshin për të ndarë dy fletët që e përbëjnë atë dhe futni dy skajet e tij nga brenda. Pastaj shënoni skajet.
 • Tani palosni anën e sipërme, duke tejkaluar qendrën me afërsisht 1 centimetër dhe bëni të njëjtën gjë me anën e poshtme në mënyrë që kulmet të jenë simetrike.
 • Hapi tjetër është të merrni ngjitësin për ta aplikuar me kujdes vetëm në katër trekëndëshat e qosheve. Prisni disa minuta që ngjitësi të vendoset.
 • Hapi tjetër është të palosni anët e çantës në mënyrë që skajet e poshtme të takohen. Shënoni mirë dyshet. Më pas, përsërisni të njëjtin hap me anën tjetër të çantës.
 • Më vonë shpalosim anët dhe fundin e qeses. E hapim me kujdes. Më pas, fusim palosjet anësore nga brenda por pa arritur në bazën e çantës. Pastaj shënoni mirë skajet e jashtme.

Dhe kjo qese e thjeshtë e vogël letre do të përfundonte! Nëse shkoni në një udhëtim, ai është ideal për ruajtjen e dokumenteve të vogla si bileta avioni, rezervime hotelesh etj. Ju gjithashtu mund të përfitoni nga kjo qese e vogël letre për të vendosur një dhuratë brenda, si byzylyk, vathë ose një kartolinë urimi. Siç mund ta shihni, është një zanat që mund të ketë disa përdorime.

Çanta e vogël e thjeshtë me letër dhuratë

Nëse ju pëlqen të punoni dhe dëshironi t'i bëni një dhuratë dikujt të veçantë, duhet t'i kushtoni vëmendje dhuratës dhe paketimit. Nëse e keni bërë dhuratën me duart tuaja, pse të mos krijoni një çantë të thjeshtë të vogël nga letra për një dhuratë?

Do t'ju duhen shumë pak materiale dhe në asnjë moment do të keni marrë një qese letre shumë të lezetshme në të cilën do të prezantoni dhuratën tuaj. Dëshironi të mësoni se si bëhet? Merrni parasysh të gjitha materialet dhe hapat.

Materiale për të bërë një çantë të vogël të thjeshtë me letër ambalazhi

 • një shkop ngjitës
 • Një fletë letre kartoni
 • gërshërë
 • pak gome eva

Hapat për të bërë një çantë të vogël të thjeshtë

Procedura për të bërë këtë qese letre është praktikisht e njëjtë me atë të përshkruar më sipër. Pra, nëse doni të dini se si të bëni një çantë të vogël të thjeshtë, ju këshilloj t'i hidhni një sy zanatit të mëparshëm.

Ajo që bën ndryshimin e kësaj me të cilën po trajtojmë janë përfundimet. Më pak e thjeshtë dhe shumë më e dukshme. Pra, le të shohim se si bëhet:

 • Pasi të keni mbaruar çantën tuaj të thjeshtë letre, ne do t'i japim një përfundim tjetër. Për ta bërë këtë, kur të ketë mbaruar është koha të vendosim sa e gjatë duam të jetë çanta dhe ta palosim nga gjatësia e zgjedhur.
 • Nëse dëshironi që çanta të jetë një gjatësi e vogël, paloseni çantën nga hapja pothuajse deri në fund dhe bëni një palosje në mes.
 • Më pas, me ndihmën e gërshërëve, prisni letrën rreth 2 centimetra mbi dele. Më pas futeni letrën nga palosja.
 • Tani është koha për të bërë dorezat. Për ta bërë këtë, prisni një rrip letre dhe paloseni në gjerësi. Më pas hapeni dhe aplikoni disa shtresa ngjitës nga lart poshtë. Ngjiteni të gjithë shiritin në vetvete përveç skajeve sepse do të ngjiten në anët e çantës. Në total do të bëni dy doreza të barabarta.
 • Më pas ngjitini dorezat në çantën në pjesën e brendshme të çantës. Lërini të thahen mirë për disa minuta… Dhe kjo qese e vogël e thjeshtë do të përfundonte!
 • Megjithatë, për t'i dhënë fundit një prekje më tërheqëse, një ide e mirë mund të jetë të dekoroni çantat me një ngjitës ose me ndonjë dekorim tjetër që ju pëlqen, si një yll, një hënë ose një zemër gome eva.

Këto janë dy modele për të mësuar se si të bëni një çantë të vogël të thjeshtë, qoftë për të ruajtur dokumentet tuaja, disa letra të rëndësishme apo për të paraqitur një dhuratë. Nëse i doni artizanatet dhe keni pak kohë të lirë, mos hezitoni t'i vini në praktikë këto punime sepse përveçse janë të dobishme, janë edhe një mënyrë shumë argëtuese për të kaluar kohën.

Na tregoni në komente! Cilën nga këto zanate do të dëshironit të bënit së pari dhe për çfarë do të dëshironit ta përdorni?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.