Si të bëni një organizator çanta

Si të bëni një organizator çanta

Imazhi| Çfarë numri

Ju ka ndodhur ndonjëherë që kur duhet të kërkoni diçka shpejt në çantën tuaj, të mos e gjeni? A ndiheni sikur mbani kaq shumë gjëra në çantën tuaj saqë mund të dukeni edhe si Mary Poppins?

Zgjidhja më e mirë për këto probleme të vogla të përditshme është të keni një organizues çanta që ju lejon t'i mbani gjërat mirë të organizuara kur dilni jashtë. Sidomos çelësat, çantën dhe celularin.

Nëse nuk dëshironi të blini një të tillë dhe dëshironi të provoni ta bëni vetë, më poshtë do t'ju tregojmë se si të bëni një organizator të lehtë dhe të bukur çanta. Kini parasysh ndërsa fillojmë!

Materialet që do t'ju nevojiten për të mësuar se si të bëni një organizator çanta

 • Pëlhura me ngjyra të ndryshme ose printime të stilit që ju pëlqen më shumë.
 • 0,25 metra kanavacë në ngjyrën që dëshironi.
 • Vata termo-ngjitës dhe ndërlidhje.
 • Gërshërë.
 • Kunjat dhe fijet.
 • Piskatore.
 • Gjilpërë universale numër 90/14.
 • Dy rondele metalike.
 • Dy zinxhirë metalikë 30 centimetra.
 • 0,25 metra rrjetë e bardhë ose gri.
 • Disa shirita paragjykimesh.
 • Një makinë qepëse.
 • Një hekur.

Hapat për të mësuar se si të bëni një organizator çanta

 • Për të filluar, merrni rrjetën dhe vendosni një shirit paragjykim në njërën nga anët e saj të gjata. (Copa A) Më pas merrni pëlhurën për xhepin e brendshëm dhe vendosni një shirit paragjykim në njërën nga anët e saj të gjata. Mbajini të dyja pjesët me piskatore dhe rezervojini për t'i kaluar në makinë qepëse më vonë. (Pjesa F)
 • Më pas merrni njërën prej pëlhurave dhe ngjitni llakun termo-ngjitës në anën e gabuar. Në të njëjtën kohë, ne do të vendosim një interlining në vatë në mënyrë që xhepi të bëhet pak më i ngurtë dhe që pjesa e brendshme të ketë një përfundim më të mirë. (Pjesa B)
 • Më pas, aplikoni nxehtësinë pa avull me hekurin në këto pjesë. Ju gjithashtu duhet të shtoni një shirit paragjykim në komplet dhe ta siguroni atë me piskatore.
 • Është koha për të vendosur pjesën B në makinën qepëse, duke qepur me një thurje të drejtë 2,5 mm dhe një gjilpërë universale me madhësi 90/14.
 • Tani është koha për të montuar pjesën e jashtme të organizatorit të çantës. Rrjeta shkon sipër pëlhurës së printuar. Dhe të dyja nga pjesa C. Ne qendrojmë mirë dhe më pas qepim sipër me një thurje të drejtë 3 mm pikërisht në mes për të krijuar dy xhepa me pëlhurën rrjetë dhe dy të tjerë me pëlhurën normale.
 • Më pas duhet të përgatisni xhepin e brendshëm të organizatorit të çantës. Për ta bërë këtë do të punojmë me pjesët E dhe F. Ngjisim pjesën F mbi pjesën E dhe bëjmë një thurje anësore për të futur, për shembull, stilolapsa.
 • Le të kalojmë në vendosjen e zinxhirit. Merrni një rrip pëlhure dhe paloseni mbi vete për ta vendosur mbi kapësin e zinxhirit në mënyrë që ta mbulojë. Jepini disa qepje në makinë për ta mbajtur atë në vend.
 • Marrim zinxhirin dhe e vendosim drejt në anën e djathtë të pjesës B. Ndalesa e zinxhirit metalik që fshihet poshtë pjesës I ndodhet afërsisht dy centimetra nga buza.
 • Tani ju duhet të merrni një nga pjesët D dhe ta vendosni anën e djathtë lart. Sigurohuni që ato të jenë në linjë dhe vendosni piskatore. Më pas shkojmë te makineri dhe me zinxhirin qepim mu në pjesën e kapëseve duke i hequr pak nga pak.
 • Më pas tani qepim pjesën tjetër. Pjesën tjetër D e vendosim poshtë djathtas kundër djathtas me pjesën tjetër D dhe sipër duhet të vendosim copën E që tashmë ka copën F të qepur me xhepin anësor për stilolapsat. Më pas e rregullojmë mirë dhe e vendosim piskatoren. Më pas qepni përgjatë pjesës së kunjave ndërsa ato hiqen.
 • Tani në të dy anët e zinxhirit do të qepim shumë afër buzës së pëlhurës, rreth 2 ose 3 milimetra larg. Përdorni një thurje të drejtë.
 • Mbyllni pjesët D mbi vete dhe qepni përgjatë anëve të organizatorit të çantës afërsisht gjysmë centimetri nga buza e pëlhurës. Me këto do të mund ta keni të bashkuar pjesën.
 • Atëherë do t'ju duhet të përsërisni saktësisht të njëjtën pjesë.
 • Në fund duhet të bëjmë shakullin e organizatorit që do të jetë pjesa që bashkon skajet dhe pjesa e poshtme me dy të tjerat që kanë xhepat.
 • Për ta bërë këtë do t'ju duhen dy shirita kanavacë të ngjyrës që dëshironi dhe një rrip i vogël me të cilin do të formoni sythe. Për ta bërë këtë, ne thjesht i fusim anët nga brenda. Më pas e palosim përsëri në vetvete sikur të ishte një lloj paragjykimi dhe në makinë qepim për së gjati dhe më pas e presim pëlhurën përgjysmë.
 • Merrni rondele. Rezervoni njërën për më vonë dhe përdorni tjetrën për t'u ngjitur në pëlhurë. E vendosim lakin 2 centimetra nga buza e pëlhurës dhe mbyllim këtë fund.
 • Më pas do ta kalojmë lakun disa herë me makinën qepëse për ta siguruar atë pikë mirë. Dhe kthehemi djathtas.
 • Tani do të qepim afërsisht gjysmë centimetri përgjatë anëve të rripit të gjatë të pëlhurës për t'i mbajtur ato pjesë së bashku ndërsa i qepim në dy pjesët e tjera të organizatorit të çantës.
 • Më pas merrni shiritin e kanavacës dhe shtrijeni me anën e organizatorit të çantës duke përdorur disa piskatore. Kur të arrijmë në qoshe për të qenë në gjendje të qepim këndin, do të bëjmë një prerje të vogël pikërisht në zonën e shiritit që korrespondon me këtë kënd. I njëjti hap do të bëhet në këndin tjetër. Vendoseni në një makinë.
 • Është koha për të marrë lakun tjetër dhe ta vendosni mbi pëlhurë dhe më pas ta vendosni 2 centimetra nga buza e kanavacës mu në skajin tjetër ku ndodhet lathi tjetër.
 • Do të jetë koha për të vendosur anën tjetër të organizatorit të çantës dhe për ta qepur me makinë, duke përsëritur të njëjtin proces që bëmë më parë.
 • Hapi i fundit do të jetë vendosja e disa shiritave të paragjykimit përgjatë të gjitha skajeve të organizatorit të çantës. Ndihmoni veten me disa piskatore për të mbajtur paragjykimin që lidhet me skajet përpara se ta kaloni nëpër makinën e qepjes. Më vonë do t'ju duhet t'i hiqni ato pak nga pak kur të qepni paragjykimet.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.