si të bëni një rrotull

si të bëni një rrotull

Imazhi| Geralt nëpërmjet Pixabay

Artizanati që ju tregojmë në këtë postim do të jetë shumë i dobishëm nëse duhet t'i ndihmoni fëmijët tuaj të përgatisin një rrotull të bërë vetë për ndonjë detyrë shkollore. Është shumë e thjeshtë për t'u bërë dhe nuk do t'ju nevojiten shumë materiale për të! Me pak durim dhe aftësi do të keni një pergamenë më të bukur. Le të shohim se si është bërë!

Çfarë është një rrotull?

Pergamena është një mbështetje për shkrimin e bërë nga lëkura e kafshëve të reja (dele, lopë, dhi, etj.) që zëvendësuan gradualisht papirusin për shkak të cilësive të tilla si prodhimi i lehtë dhe qëndrueshmëria e tij.

Sipas Plinit, ai u shpik në Pergamum në shekullin II para Krishtit dhe u përdor gjerësisht gjatë Mesjetës, por nga shekulli i XNUMX-të papirusi u zëvendësua nga letra, pasi ishte më i lehtë për t'u prodhuar dhe më i lirë.

Si kuriozitet, të thuhet se nëse pergamena ishte e destinuar për një objekt luksi maksimal, ajo mund të lyhej me një ngjyrë tjetër dhe teksti vazhdonte të shkruhej me bojë të krijuar nga argjendi ose ari i holluar. Këta kodikë njiheshin si kodikë të purpurt.

Si të bëni një rrotull?

Në rast se ju duhet të bëni një rrotull për detyrat e shtëpisë së fëmijëve tuaj, por nuk dini si ta realizoni këtë zanat, mos u shqetësoni sepse në këtë postim do t'ju tregojmë dy mënyra shumë të thjeshta dhe të shpejta për të krijuar rrotulla të bëra vetë duke përdorur si materiale fletët bazë të letrës dhe pak kafe.

Dhe nëse dëshironi që pergamena juaj e bërë në shtëpi të imitojë një nga ato kodet e shtrenjta të purpurta të dikurshme, gjithmonë mund të zëvendësoni kafenë me pak lëng panxhari.

Materialet që do t'ju duhen për të bërë një rrotull me kafe dhe një sfungjer

 • një kavanoz me kafe
 • Pak ujë
 • Fletët
 • Një sfungjer
 • Një stilolaps
 • pak ngjitës

Hapat për të bërë një pergamenë me kafe dhe një sfungjer

 • Hapi i parë që do të duhet të bëni për të bërë këtë pergamenë të bërë vetë është të përzieni dy lugë kafeje me pak ujë në një gotë. Rrihni mirë derisa kafeja të tretet plotësisht. Kjo do të shërbejë për t'i dhënë fletëve të letrës atë prekje karakteristike të ngjyrës që kanë rrotullat.
 • Më pas, merrni fletën e letrës dhe shtypeni në një top për të formuar një formë pergamenë.
 • Më pas, kafen do t'ju duhet ta aplikoni në fletët e letrës me ndihmën e një sfungjeri. Përhapeni mirë përzierjen me prekje të vogla në letër derisa të marrë tonin që dëshironi.
 • Hapi tjetër është ta lini të thahet për rreth 60 minuta. Më vonë do të duhet të aplikoni kafen me sfungjer në anën tjetër të fletës dhe ta lini të thahet sërish.
 • Pasi fleta të jetë tharë, do të jetë koha për të shkurtuar skajet në mënyrë të parregullt me ​​dorë për t'i dhënë një pamje më pergamenë.
 • Hapi tjetër do të jetë të shkruani tekstin që dëshironi në pergamenën tuaj të bërë vetë dhe nëse dëshironi ta shoqëroni me një imazh mund të përdorni pak ngjitës për ta ngjitur mbi të.
 • Dhe do të ishte gati! Siç mund ta shihni, është shumë e lehtë të mësoni se si të bëni një rrotull në shtëpi pa përdorur shumë materiale dhe duke investuar shumë kohë. Në disa hapa do të keni një letër pergamene të bërë në shtëpi të lirë dhe të bukur.

Materialet që do t'ju duhen për të bërë një pergamenë me lëng limoni dhe një çakmak

 • Lëngu i gjysmë limoni
 • Një çakmak ose një qiri
 • Fletët
 • Pak ujë
 • një kavanoz me kafe
 • Një furçë ose furçë
 • Një stilolaps
 • pak ngjitës

Hapat për të bërë një pergamenë me lëng limoni dhe një çakmak

 • Hapi i parë për të bërë këtë zanat do të jetë prerja e një limoni në gjysmë dhe shtrydhja e lëngut në një enë.
 • Pasi të keni bërë këtë hap, merrni një furçë për të aplikuar me kujdes lëngun në një fletë letre nga lart poshtë dhe anasjelltas.
 • Lëreni të thahet për disa minuta në diell. Kur fleta është tharë, është koha për të kapur një çakmak për të djegur anët e fletës dhe për t'i dhënë pergamenë tonë të bërë në shtëpi një pamje antike. Bëni këtë hap me shumë kujdes.
 • Më pas, përzieni pak ujë me kafenë e tretshme dhe rrihni mirë në mënyrë që të dy përbërësit të integrohen.
 • Më pas, me ndihmën e një furçe ose një furçe, aplikoni përzierjen e kafesë në fletën e letrës për t'i dhënë atë ngjyrën karakteristike të pergamenit fletës së letrës. Varësisht se sa e errët dëshironi të ngjyrosni fletën, do t'ju duhet të shtoni pak a shumë kafe në përzierje.
 • Bëni këtë hap në të dy anët e fletës së letrës dhe lëreni të thahet plotësisht.
 • Më vonë, do ta keni gati pergamenën e bërë vetë për të shkruar tekstin që dëshironi në të. Ashtu si në zanatin e mëparshëm, nëse dëshironi të shtoni një imazh në rrotull, rezervoni një hapësirë ​​​​për ta ngjitur mbi të duke përdorur pak ngjitës.
 • Së fundi, përdorni një thonjëza të kuqe për të rrotulluar rrotullën dhe lidhur atë. Ky hap do t'i japë pergamenë tonë të bërë në shtëpi një pamje më realiste.
 • Dhe gati! Kjo është një mënyrë tjetër për të mësuar se si të bëni një rrotull të bërë në shtëpi shpejt dhe duke përdorur vetëm disa materiale. Rezultati është fantastik.

Materialet që ju nevojiten për të bërë një rrotull me një qiri dhe zjarr

 • Fletët
 • Një qiri
 • Një çakmak

Hapat për të bërë një rrotull me një qiri dhe zjarr

 • Nëse doni të arrini atë efektin e vjetër tipik të pergamenës, një truk për ta arritur atë pa përdorur ujë dhe pa lagur letrën është të përdorni flakën e një çakmaku për të djegur me kujdes skajet e fletës.
 • Për ta bërë këtë, thjesht merrni një fletë letre dhe ndizni fitilin e një qiri me ndihmën e një çakmak.
 • Më pas kaloni skajet e fletës mbi zjarr me shumë kujdes. Kontrolloni që të mos digjet shumë. Efekti i vjetër i pergamenës që arrihet është mjaft i lezetshëm.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.