Si të bëni sapun të lëngshëm

si të bëni sapun të lëngshëm

Në postimet e mëparshme treguam se si të riciklojmë sapunin për të krijuar sapun të rinj me të cilët të aromatizojmë ose dekorojmë hapësirat në shtëpinë tonë. Në këtë rast, ne do të mësojmë si të bëni sapun të lëngshëm.

Në vetëm disa hapa të thjeshtë do të mund të mësoni se si të bëni sapun të lëngshëm shtëpiak, qoftë për higjienën e duarve, qoftë për përdorim në lavatriçe. Dëshironi të dini se si? ju themi!

Si të bëni sapun të lëngshëm nga një sapun dore

Bërja e sapunit tuaj të lëngshëm është një nga zanatet më argëtuese dhe praktike që mund të bëni. Në propozimin e mëposhtëm do t'ju duhet një copë sapuni si bazë dhe në vetëm disa hapa mund të merrni një sapun të lëngshëm të shkëlqyer për higjienën tuaj personale të përditshme. Le të shohim se si është bërë!

Materialet për të bërë sapun të lëngshëm të duarve

 • Një sapun 100 gram
 • Nje thike
 • një rende
 • një tenxhere
 • esenca aromatike
 • Një tas dhe një pirun
 • një shpërndarës sapuni

Hapat për të mësuar se si të bëni sapun të lëngshëm nga një copë sapuni

Procedura është shumë e thjeshtë. Merrni një copë sapun 100 gram dhe me ndihmën e një thike shënoni gjysmën e shufrës. Për të marrë 20 gramët që do të përdorim për të bërë sapunin e lëngshëm, marrim sërish thikën për të shënuar gjysmën tjetër në atë gjysmë. Do të keni rreth 20 gram.

Më pas, merrni një rende dhe një enë për të grirë sapunin. Shenja që kemi bërë më parë në sapun do të shërbejë si udhëzues.

Për të lëngëzuar këtë sasi sapuni do të na duhen rreth 500 mililitra ujë. Më pas hidheni mbi tenxhere që të nxehet në zjarr mesatar. Prisni disa minuta dhe më pas shtoni sapunin e grirë.

E trazojmë sapunin pak nga pak me ndihmën e një piruni druri që të tretet mirë. Kur të jetë holluar plotësisht, vendoseni masën në tas dhe shtoni esencën aromatike që dëshironi: bajame të ëmbla, trëndafila, kokos, livando, argan... Do të mjaftonin rreth 25 mililitra, por mund të shtoni esencën që dëshironi.

Kur sapuni të jetë ftohur, do të shihni se do të jetë trashur, kështu që për të marrë atë strukturë të lëngshme do t'ju duhet të përdorni një pirun për ta rrahur si një vezë. Kur të merrni një strukturë të lëngshme që ju pëlqen, do të jetë koha për të shtuar sapunin në shishe me një shpërndarës.

Dhe do të ishte gati! Siç mund ta shihni, kjo është një mënyrë shumë e thjeshtë për të mësuar se si të bëni sapun të lëngshëm. A do ta vini në praktikë?

Si të bëni sapun të lëngshëm lavanderie nga një sapun lavanderie

Dëshironi të bëni sapunin tuaj të lëngshëm për të larë rrobat tuaja në mënyrë delikate në makinë larëse? Ka disa mënyra, por ajo që ne paraqesim më poshtë është jashtëzakonisht e lehtë për t'u bërë, kështu që në asnjë kohë mund të keni një sapun të mrekullueshëm të lëngshëm të bërë në shtëpi gati për lavatriçe të bërë nga një sapun i thjeshtë.

Le të shohim se çfarë materialesh do të duhet të grumbulloni për të bërë këtë zanat dhe hapat që do të duhet të bëni.

Materialet për të bërë sapun të lëngshëm të makinës larëse nga një copë sapuni

 • Një copë sapun lavanderie
 • një rende
 • Një kontejner
 • një tenxhere
 • Një lugë druri
 • Një enë bosh me detergjent supermarketi

Hapat për të mësuar se si të bëni sapun të lëngshëm larës nga një copë sapuni

Gjëja e parë që do të duhet të bëjmë është të grijmë një copë sapuni për lavanderi. Rreth 50 gram. Për këtë do të përdorim një rende dhe një enë mbi të cilën do të hedhim ashklat.

Më pas, vendosni rreth dy litra ujë në një tenxhere në zjarr të ulët. Nuk është e nevojshme të ziejë, thjesht të tretet sapuni i grirë. Pas disa minutash, kur uji është tashmë i nxehtë, shtoni sapunin dhe përzieni me një lugë druri derisa të jetë holluar plotësisht.

Më pas, hidheni në një enë dhe lëreni sapunin të ftohet për rreth 24 orë. Nëse e shihni se është trashur shumë, ajo që duhet të bëni është të shtoni pak ujë të nxehtë dhe ta rrihni për disa minuta me një lugë druri ose shufër për të thyer bllokun. Duhet të keni një strukturë kremoze.

Më pas, do t'ju duhet të përdorni një hinkë për të futur përzierjen në një shishe të zbrazët që keni në shtëpi me detergjent supermarketi. Bëni këtë hap me kujdes në mënyrë që sapuni të mos derdhet nga ena.

Si të bëni sapun të lëngshëm shtëpiak me limon për duart

Së fundi, do të mësojmë se si të përgatisim sapun të lëngshëm duarsh në shtëpi me limon. Një propozim agrume dhe freskues për të parfumuar duart sa herë që shkoni në tualet.

Ashtu si me propozimet e tjera në postim, për të bërë këtë zanat nuk do të keni nevojë për shumë përbërës dhe kjo recetë karakterizohet nga thjeshtësia e saj. Do t'ju pëlqejë aq shumë sa nuk do të dëshironi të blini më shumë sapun dore nga supermarketi. Vini re se si bëhet, më poshtë.

Materiale për të bërë sapun të lëngshëm shtëpiak me limon për duar

 • Një tabletë sapuni
 • një rende
 • Një lugë gjelle glicerinë të lëngshme
 • Një enë me bombol me vrimë nxjerrëse
 • Një litër ujë
 • esencë limoni
 • Një shkop ose lugë druri

Hapat për të bërë sapun të lëngshëm duarsh të bërë vetë me limon

Fillimisht, merrni një copë sapun dhe grini rreth 400 gramë me ndihmën e një rendeje. Hidheni në një enë dhe rezervoni sapunin për hapin tjetër.

Më pas vendosni gjysmën e ujit në një tenxhere dhe ngrohni në zjarr mesatar. Kur të ketë arritur temperaturën, shtoni sapunin dhe një lugë gjelle glicerinë të lëngshme.

Më pas, përzieni mirë përzierjen duke përdorur një lugë druri për t'u siguruar që të gjithë përbërësit të treten dhe të jenë integruar mirë.

Më pas, shtoni pikat e esencës së limonit dhe lëreni sapunin të ftohet për disa orë.

Nëse sapuni trashet, përziejeni me shkop ose pirun për disa minuta derisa të merrni një konsistencë kremoze.

Në fund, mbushni enën me një bombol me vrimë nxjerrëse me sapunin tuaj të lëngshëm të bërë vetë me limon. Tani e keni sapunin tuaj gati për t'u përdorur në kujdesin e duarve tuaja!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.