Byzylyk dhe unazë me shirita gome

Përshëndetje të gjithëve! Në zanatin e sotëm do të shohim si të bëni rrathë dhe unaza me shirita gome shumë lehtë. Mund të bëhen edhe gjerdan, i vetmi ndryshim midis tre gjërave është gjatësia.

A doni të dini se si mund t'i bëni të gjitha këto?

Materialet që do të na duhen për të bërë byzylykun dhe unazën tonë

 • Shirita gome me shumë ngjyra ose ngjyra që ju pëlqejnë më shumë.
 • Kapëse transparente si grepa.

Duart në zanat

 1. Ju mund të zgjidhni një model për të bërë rrathë, ngjyra të alternuara, duke vendosur dy gome të së njëjtës ngjyrë dhe një tjetër ose siç kam vendosur të përziej ngjyrat në mënyrë të rastësishme. Një tjetër mundësi është të përdorni një ngjyrë të vetme për të gjithë setin dhe të shtoni disa detaje të tilla si topa ose elementë të varur.
 2. Për të shkuar në montimin e byzylykut duhet vetëm shkoni duke fiksuar një gome me një tjetër siç mund të shihet në fotografitë më poshtë. Sapo të kemi marrë disa shirita gome, duhet të lidhim njërën nga skajet në mbyllje në mënyrë që ajo që po vendosim të mos çmontohet.

 1. Siç e kemi parashikuar, varet nga ajo që duam të bëjmë (unaza, byzylyk ose gjerdan) do të duhet të vendosim pak a shumë rripa gome dhe kështu ta bëjmë zinxhirin e gomës pak a shumë të gjatë. Kjo gjithashtu do të varet nga kush do të jenë ata që atëherë do të duhet të marrim parasysh se sa të hollë ose të trashë janë kyçi dhe gishtat e personit.
 2. Për të përfunduar ne thjesht duhet fiksojeni gomën e fundit në grepin e kapëses që do të jetë falas.

Dhe gati! Ju tashmë mund të filloni të bëni këtë lloj bizhuteri për ta bërë dhuratë ose për veten tuaj ose thjesht për të na argëtuar për një kohë.

Ju gjithashtu mund të shtoni një top, varëse ose element tjetër që nuk peshon shumë. Kjo do të jetë në rastin e byzylykëve ose gjerdanëve.

Shpresoj të gëzohesh dhe të bësh këto zanate.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)