Dragon me karton rrotull letre higjienike

Përshëndetje të gjithëve! Në zanatin e sotëm ne do të shohim se si të bëjmë një drago me kartonin e një rrotull letre higjienike dhe pak imagjinatë.

Dëshironi të dini se si mund ta bëni?

Materialet që do të na duhen për të bërë dragoin tonë

 • Karton nga një listë letre higjienike.
 • Letër krep me ngjyrën që duam.
 • Disa copa leshi.
 • Sytë zanat.
 • Ngjitës
 • Gërshërë.

Duart në zanat

 1. Para së gjithash është rreshtimi i kartonit të rrotullës së letrës higjienike, mund ta ngjisim me ngjitës të bardhë ose ndonjë ngjitës tjetër. Mund ta mbulojmë me çdo lloj letre (karton, letër krep, etj.) Ose ta lyejmë kartonin me shënues ose tempera.

 1. Ne prerë shirita letre krep të ngjyrës se duam të bëjmë flakën e frymëmarrjes së dragoit dhe do t'i ngjisim këto shirita në njërën nga skajet e kartonit, nga brenda. Nëse dëshironi që të duket më shumë zjarr, mund të përdorni ngjyrat e kuqe dhe të verdhë ose portokalli.

 1. Tani le të bëni detajet e fytyrës së dragoit. Për ta bërë këtë, ne do të ngjisim dy sytë e zanatit në anën e kundërt të kartonit në lidhje me atë me flakë. Ju gjithashtu mund të bëni veshë nga kartoni.
 2. Me dy copa leshi me të njëjtën ngjyrë, ne do ta zhbëjmë atë dhe bëni disa topa të vegjël leshi që do të bëjnë vrimat e hundës. Ne do të ngjisim dy topa afër asaj që do të ishte çizmja ku kemi vendosur flakët.

 1. Të luash me këtë dragua do të jetë shumë më interesante. Nëse duam që flakët të kenë më shumë efekt, thjesht duhet të fryjmë nga koka dhe shiritat e letrës së krepit shkrihen.

Dhe gati! Ne tashmë e kemi përfunduar dragoin tonë, ne mund të bëjmë shumë lloje të këtij dragoi.

Shpresoj të gëzohesh dhe të bësh këtë zanat.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.