Kafshë qesharake me shkopinj druri

Kafshë qesharake me shkopinj druri

Në këtë zanat ne do të mësojmë se si të bëjmë disa kafshë qesharake me shkopinj druriMe Ne kemi bërë strukturën e një zogth me bojë akrilike të verdhë, kartona dhe pastrues tubash. Ne gjithashtu kemi përpunuar një dinosaur i gjelbër dhe një peshk shumë origjinal duke përdorur shkopinj dhe materiale të tjera të tilla si kartoni dhe pompona. Oneshtë një shpërqendrim më shumë kështu që ju mund të bëni me të vegjlit në shtëpi dhe të kaloni një kohë të mrekullueshme.

Materialet që kam përdorur për zogun:

 • Tre shkopinj druri
 • Bojë akrilike e verdhë
 • Një copë kartoni me një model
 • Karton i verdhë me madhësi A4
 • Një copë letër ndërtimi shumë e vogël portokalli
 • Dy pjesë pastrues tubash portokalli
 • Silikoni i nxehtë
 • gërshërë
 • Laps
 • Një furçë
 • Shënues i zi

Materialet që kam përdorur për dinosaurin:

 • Tre shkopinj druri
 • Bojë akrilike e gjelbër
 • Kartë e gjelbër A4
 • Një copë karton të verdhë
 • Një sy plastik
 • gërshërë
 • Laps
 • Silikoni i nxehtë
 • Shënues i zi
 • Një furçë

Materialet që kam përdorur për peshkun:

 • Tre shkopinj druri
 • Një copë letër ndërtimi portokalli
 • Një pjesë e aksioneve të kartelës jeshile pastel të lehta
 • Një sy plastik
 • 4-5 pompona të vogla me ngjyrë
 • gërshërë
 • Laps
 • Silikoni i nxehtë
 • Shënues i zi
 • Një furçë

Ju mund ta shihni këtë zanat hap pas hapi në videon e mëposhtme:

Pula

Hapi i parë:

I lyejmë tre shkopinj druri me bojë akrilike e verdhë dhe e lëmë të thahet. Ne do të mbledhim trupin e zogut duke u bashkuar me tre shkopinj në formë trekëndëshiMe Ne do t'i bashkojmë ato me silikon.

Kafshë qesharake me shkopinj druri

Hapi i dytë:

Ne vendosim strukturën trekëndore në majë të një kartoni me printime dhe ne do të gjurmojmë formën e tij për të prerë një trekëndësh tjetër nga kartoni. Ne e prerë atë dhe e ngjisim në anën e pasme e shkopinjve.

Hapi i tretë:

Ne e vendosim strukturën pranë një kartoni të verdhë dhe Ne tërheqim një krah të zogut në shkallë. Ne prerë krahun dhe do ta vendosim në majë të kartonit të verdhë. Ne do të marrim një kopje të së njëjtës krah dhe për këtë vizatojmë skicën e tij dhe do të vërejmë se tashmë kemi një krah tjetër. Ne prerë atë që ishte tërhequr dhe ne ngjisim krahët nga prapa të strukturës.

Hapi i katërt:

Ne do të bëjmë kokën e zogut dhe për këtë Ne do të presim një rreth në shkallë. Ne do të prerë një trekëndësh i vogël e cila do të jetë pak nga fytyra. Ne ngjisim pjesët në strukturë.

Kafshë qesharake me shkopinj druri

Hapi i pestë:

Ne kapim dy copa pastrues tubash dhe palosim njërin nga skajet me formën e këmbëve. Me silikonin e nxehtë i ngjisim këmbët në pjesën e poshtme të trupit të zogut. Më në fund ne lyejmë sytë me një shënues të zi.

Dinosauri

Hapi i parë:

I lyejmë tre shkopinj druri me bojë akrilike jeshile dhe e lëmë të thahet. Ne do të mbledhim trupin e dinosaurit duke u bashkuar me tre shkopinj në formë trekëndëshiMe Ne do t'i bashkojmë ato me silikon.

Kafshë qesharake me shkopinj druri

Hapi i dytë:

Ne vendosim strukturën trekëndore në krye të një kartoni të gjelbër dhe ne do të gjurmojmë formën e tij për të prerë një trekëndësh tjetër nga kartoni. Ne e prerë atë dhe ne ngjitemi në anën e pasme e shkopinjve.

Hapi i tretë:

Në një karton të gjelbër që bëjmë këmbët e dinosaurëve dhe për këtë ne presim një drejtkëndësh dhe e ndajmë në dy pjesë. Ne do të tërheqim kokën katror dhe të stivosur, dhe ne gjithashtu e prerë atë. Ne gjithashtu do të tërheqim bishtin dhe e presim. Ne i ngjisim të gjitha pjesët në trupin e dinosaurit.

Hapi i katërt:

Në një karton të verdhë ne vizatojmë pjesën e trupit të dinosaurit në formën e një kreshtë me thumba. Ne e prerë vizatimin dhe e ngjisim atë në strukturë. Në fund ngjisim syrin dhe vizatojmë me shënuesin e zi, gojën e vogël në formën e një buzëqeshjeje.

Peshku

Hapi i parë:

Ne marrim tre shkopinj druri dhe i mbledhim duke bërë trupin e peshkut dhe në formë trekëndëshiMe Ne do t'i bashkojmë ato me silikon.

Hapi i dytë:

Ne vendosim strukturën trekëndore në krye të një karte portokalli dhe ne do të gjurmojmë formën e tij për të prerë një trekëndësh tjetër nga kartoni. Ne e prerë atë dhe ne ngjitemi në anën e pasme e shkopinjve.

Hapi i tretë:

Në një karton të gjelbër të lehta ne vizatojmë dy pendë dhe një bisht. Ne e prerë vizatimin dhe e ngjisim atë në strukturë. Në një karton portokalli ne gjithashtu tërheqim gojën e peshkut, e presim dhe e ngjisim.

 

Hapi i katërt:

Ne marrim syrin plastik dhe e ngjisim atë. Në fund marrim pomponët e vegjël me ngjyrë dhe i ngjisim në bishtin e peshkut.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.