SI T C krijoni llambat duke ricikluar shishet plastike

Në këtë punë praktike Unë ju sjell një ide për riciklo shishet plastike dhe i ktheni ato fenerë dekorative. Ato janë të lehta, të shpejta dhe të lira për tu bërë.

materiale

Për të bërë fenerë dekorative do t'ju duhet sa më poshtë materiale:

 • Shishe plastike
 • Prerës
 • Karton
 • Silikoni me armë
 • Maskë ose shirit marangozi
 • Bojë metalike me llak
 • Bojë metalike për furçë
 • furçë
 • Vrimë vrimë në formë ylli
 • gërshërë
 • Qiri LED

Hap pas hapi

Në tjetrën video-tutorial e jona Kanali i YouTube Unë ju lë hap pas hapi në detaje në mënyrë që kur të shihni procesin ta bëni lehtë vetë.

Mos harroni asnjë hap, ne do t'i kujtojmë ato:

 1. Pritini shishen në gjysmë me një thikë të dobishme.
 2. Ngjitni shiritin maskues në 3 sheshe, duke krijuar dritaret e fenerit.
 3. Ngjitni një copë kartoni në pjesën e poshtme të shishes.
 4. Pritini atë bazë kartoni në një formë rrethore, duke ndjekur buzën e shishes.
 5. Pritini pjesën e sipërme të shishes, duke lënë një copë të paprerë që ta hapni dhe ta mbyllni.
 6. Me një vrimë vrime në formë ylli, mund të shponi pjesën e sipërme për t'i dhënë asaj më shumë detaje.
 7. Lyejeni shishen me llak metalik.
 8. Lyejeni bazën e brendshme me një bojë metalike dhe furçë.

Mos harroni se për të pikturuar me të llak duhet ta bëni në një vend të ajrosur mirë. Ju gjithashtu duhet të keni parasysh që duhet të përdorni qirinj të udhëhequr, kurrë një qiri i vërtetë me zjarr, pasi do të jetë brenda një ene plastike. Ne gjithashtu mund ta bëjmë këtë zanat me fëmijë, duke u kujdesur që ai të mos pritet me prerës ose të mos digjet me armë silikoni, kështu që është më mirë që ata të jenë gjithmonë nën mbikëqyrjen e një të rrituri dhe t'i ndihmojnë ato në çdo gjë që u nevojitet. Ky lloj i zanateve edukon të vegjlit në kulturën e riciklimit.

Ju keni mijëra mundësi duke ndryshuar ngjyrën e fenerit dhe duke përdorur shishe të ndryshme. Një grup prej tre fenerë me madhësi të ndryshme duket e mrekullueshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.