Enë qelqi me mbështetëse druri

Enë qelqi me mbështetëse druri

Ky zanat është një nga ato që na pëlqen të dekorojmë çdo cep të shtëpisë. Me disa varka ose Kavanoza qelqi ne mund të bëjmë disa mbështetëse druri dhe kompletoni atë look vintage që na pëlqen shumë. Ne mundemi mbush me gurë të madhësive dhe ngjyrave të ndryshme dhe më pas shtoni një bimë natyrale ose artificiale. Ju gjithashtu keni mundësinë të përdorni të vogla Velas për të dhënë një prekje romantike.

Materialet që kam përdorur për tenxhere:

 • Shkopinj druri imitim i shkopinjve të akullores.
 • Shkopinj druri katror me gjerësi 0,5 cm.
 • Nxehni silikonin me armën tuaj ose një ngjitës të veçantë druri.
 • Një rregull.
 • Një laps.
 • Disa gërshërë të forta për të prerë drurin ose diçka e ngjashme.
 • Disa guralecë për të mbushur kavanozët.
 • Bimë plastike ose natyrale për dekorim.

Ju mund ta shihni këtë zanat hap pas hapi në videon e mëposhtme:

Baza me shkopinj kokoshka:

Hapi i parë:

Le të bëjmë një bazë me shkopinj druri. Ne do të marrim matjet e diametrit të kavanozit të qelqit në formën e një vazo. Ato matje i vendosim në shkopin e drurit dhe presim matjen e tyre. Do të bëjmë 32 prerje për të matur për të bërë më vonë tacos.

Enë qelqi me mbështetëse druri

Hapi i dytë:

Bashkojmë me ngjitës ose silikon katër shkopinj, duke bërë një lloj blloku prej druri. Ata duhet të jenë të lidhur mirë dhe kompakt. Ne do t'i bashkojmë qoshet e saj me ngjitësin, por duke i dhënë atë formë katrore, jo drejtkëndore. Kështu do të kemi bazën tonë të parë prej druri.

Baza me shkopinj druri katror:

Hapi i parë:

Ne masim bazën ose diametri i kavanozit në formë tenxhere. Duke qenë se shkopinjtë janë 0,5 cm të gjera, duhet të lëmë një diferencë, duke i shtuar asaj që kemi matur 1 cm më shumë. I vendosim matjet në shkop dhe presim 8 copa. Do të presim edhe katër shkopinj 3 cm.

Hapi i dytë:

Bashkojmë skajet e katër shkopinjve me ngjitës. Ne do të bëjmë një katror të përsosur dhe jo një drejtkëndësh. Do ta bëjmë edhe me katër shkopinjtë e tjerë të gjatë. Katër shkopinj të vegjël 3 cm do t'i vendosim në çdo kulm për të shërbyer si mbështetje midis dy strukturave.

Hapi i tretë:

Pasi të kemi bashkuar të gjithë strukturën, do të mbushim një nga kavanozët me gurët të madhësive të ndryshme dhe ne do të vendosim një nga bimët e vogla.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.