15 vepra artizanale të thjeshta të riciklueshme

vepra artizanale të ricikluara

Imazhi| EKM-Mittelsachsen nëpërmjet Pixabay

Nëse jeni të apasionuar pas punës krijuese, me siguri keni shumë materiale në shtëpi që mund t'i jepni një jetë të dytë dhe të krijoni vepra artizanale të mrekullueshme të ricikluara nga shishet plastike, kanaçe, kartoni apo gota plastike. Përveçse jeni një hobi shumë argëtues, ju mund të bashkëpunoni edhe për t'u kujdesur për mjedisin duke zhvilluar imagjinatën dhe aftësitë tuaja. Ju doni të shihni 15 vepra artizanale të thjeshta të riciklueshme? Vazhdoni të lexoni!

Kanaçe kallaji të ricikluara për të luajtur

kanaçe kallaji

Kush do ta kishte menduar se kanaçet boshe të kallajit mund të jepnin kaq shumë lojë? Me to mund të bëni shumë lodra argëtuese me të cilat fëmijët do të kalojnë shumë mirë. Është një nga zanatet e ricikluara me të cilën do të argëtohen shumë. Si kur i bëni ato, ashtu edhe kur luani.

Në këtë rast do të shohim një lojë kullë me kanaçe që duhet të rrëzosh me një top të vogël dhe një tjetër me numra me të cilët të shënosh pikë kur ajo kanaçe rrëzohet.

Çfarë materialesh do t'ju nevojiten? Jo shume. Vetëm kanaçe bosh, bojëra dhe furça, shënues i përhershëm i zi, laps dhe fletë letre. në postim Kanaçe kallaji të ricikluara për të luajtur ju mund të shihni se si është bërë.

Qilim i bluzave të ricikluara

qilim i ricikluar

Keni shumë bluza të vjetra në shtëpi që nuk do t'i vishni më? Jepuni atyre një jetë të dytë duke bërë vepra artizanale të riciklueshme si ky qilim super i lezetshëm i bërë me copa bluzash.

Për ta bërë këtë qilim i bluzave te ricikluara Do t'ju duhen si elementë bazë gërshërët, një bazë rrjetë për tapetin dhe paragjykim për të përfunduar punën. Atëherë do t'ju duhet të mendoni për dizajnin dhe madhësinë me të cilën dëshironi të bëni këtë zanat. Pasi ta keni të qartë, do të jetë koha për të prerë rrobat në copa për t'i dhënë formë këtij qilimi. në postim Qilim i bluzave të ricikluara Ju mund ta shihni procesin hap pas hapi me imazhe.

Shandanët me kanaçe të ricikluara

Shandanët me kanaçe të ricikluara

Një tjetër nga zanatet e ricikluara që mund të bëni me disa kanaçe bosh janë mbajtëset e qirinjve shumë të bukur për të dekoruar shtëpinë ose kopshtin tuaj. Me pak fije të tipit jute dhe disa pom-pom ose thekë për zbukurim, mund t'i jepni këto llambadarët një prekje shumë origjinale dhe nxirrni në pah anën tuaj më krijuese. Do t'ju duhet vetëm pak silikoni për të mbajtur gjithçka në vend.

Si bëhet? Shumë e thjeshtë, në postim Shandanët me kanaçe të ricikluara I keni të gjitha udhëzimet që të mos humbisni asgjë.

Shishe të ricikluara për të dekoruar shtëpinë

Shishe për të dekoruar shtëpinë

Në vend që të shpenzoni para për dekorime nga të cilat lodheni shpejt, mund të përdorni disa shishe boshe për të bërë me duart tuaja një zbukurim të bukur për t'i dhënë një prekje të këndshme çdo dhome të shtëpisë. Ky zanat, në veçanti, do t'ju japë një ajër minimalist dhe vintage e bukur.

Kini parasysh materialet që do t'ju nevojiten: shishe, papier-mâché, bojëra dhe shkëlqim, llak dhe disa gjëra të tjera për të cilat mund të lexoni në postim. Shishe të ricikluara për të dekoruar shtëpinë së bashku me të gjithë procesin e prodhimit të tyre.

Ushqyes zogjsh me kanaçe të ricikluara

Ushqyes zogjsh me kanaçe të ricikluara

A i doni kafshët? Nëse ju pëlqen ideja për të pritur vizitën e shumë zogjve të vegjël në kopshtin tuaj me këto të bukura ushqyes të bërë nga kanaçe të ricikluara Jam i sigurt se do të vijnë shpesh për t'ju bërë shoqëri. Plus, është një nga zanatet më shumëngjyrëshe dhe argëtuese të ricikluara për t'u bërë. Fëmijëve do t'ju pëlqejë të përfshihen në proces!

Çfarë materialesh do t'ju nevojiten? Disa kanaçe bosh, bojë, shkumë, fije dhe rruaza, gërshërë, silikon dhe gjëra të tjera që mund t'i shihni në postim Ushqyes zogjsh me kanaçe të ricikluara.

Foleja e zogjve me shishe

Fole zogjsh me shishe të ricikluar

Një mënyrë tjetër e mirë për të përfituar nga një shishe plastike bosh dhe për ta ricikluar për t'i dhënë një përdorim të ri është të bëni një fole për zogjtë. Një tjetër mundësi e shkëlqyer për të dekoruar kopshtin tuaj dhe për t'u dhënë strehë këtyre kafshëve.

Për të bërë këtë fole do t'ju duhet një shishe e fortë dhe rezistente, si dhe bojëra, markera, furça, ngjitëse dhe disa gjëra të tjera. Të gjitha materialet i keni në postim Idetë e shisheve të ricikluara si dhe të gjithë hapat që do t'ju duhet të ndiqni për të arritur rezultatin përfundimtar dhe një video tutorial interesant që do t'ju lehtësojë procesin.

Për të bërë një temjanicë dhe një mbjellëse

vazo lulesh të ricikluara

Artizanati i mëposhtëm është, në një farë mase, shumë i ngjashëm me atë të mëparshëm, pasi të njëjtat hapa mund të kryhen, por në një mënyrë të ndryshme dhe të rezultojnë në një lloj tjetër zanati: një temjanicë dhe një tenxhere.

Për t'i bërë ato do t'ju duhet të merrni një shishe plastike, ngjitës, markera, tempera, llak, gurë dhe disa gjëra të tjera. Dhe si bëhet? Të gjitha hapat i keni të mbledhura në postim Idetë e shisheve të ricikluara.

Dekor i veçantë për kutitë e ricikluara

Kuti kartoni të zbukuruar

Mbajini gjërat në shtëpi të organizuara kuti Do t'ju ndihmojë t'i gjeni shpejt. Në vend që të shkoni t'i blini ato në një dyqan shkrimi, ju këshilloj të përfitoni nga rasti për të marrë dhe dekoruar vetë disa kuti. Është një hobi shumë argëtues që do t'ju lejojë gjithashtu të zhvilloni anën tuaj më krijuese.

Nëse shkoni në dyqan shkrimi, shkoni të blini disa materiale nëse nuk i keni në shtëpi: letër të bardhë, karton mikrovalë, lule të stampuara, laps, furçë, vizore, ngjitës dhe nja dy gjëra të tjera. Njihni pjesën tjetër të elementeve si dhe udhëzimet e kësaj zeje të ricikluar në postim Dekor i veçantë për kutitë e ricikluara.

Kanaçe të ricikluara

Shandanët me kanaçe të ricikluara

Kur bëni vepra artizanale të riciklueshme, kanaçe kallaji Ato janë shumë të gjithanshme dhe ju lejojnë të krijoni shumë gjëra me të cilat të dekoroni shtëpinë, kopshtin apo zyrën. Gjëja më themelore është të merrni një kanaçe, ta pastroni, ta personalizoni dhe ta lyeni me një dizajn unik dhe të bukur për të qenë mbajtës lapsash ose mbjellës.

Në postim Kanaçe të ricikluara Do të keni më shumë detaje rreth këtij lloji të zanateve të ricikluara që janë kaq argëtuese dhe të thjeshta.

Mund të veshur me gome eva

mund të vijëzuar

Nëse jeni mjaft artist kur bëhet fjalë për dekorimin e kanaçeve bosh dhe riciklimin e tyre, do t'ju pëlqejë zanati i mëposhtëm. Është një mund te veshur me gome eva që do t'ju lejojë të krijoni një dizajn shumëngjyrësh dhe të dekoroni çdo hapësirë ​​në shtëpi që dëshironi, si kuzhina apo kopshti.

Kini parasysh materialet që do t'ju nevojiten: kanaçe boshe, shkumë me ngjyrë, prestar, vizore, gërshërë, matës shiriti dhe ngjitës metalik. Procesi për të bërë këtë zanat është shumë i ngjashëm me zanatet e tjera të kanaçeve të ricikluara. Me siguri ju duket e njohur nga rastet e mëparshme. Megjithatë, në postim Mund të veshur me gome eva mund të shikoni procedurën.

Yje të ricikluar për pemën tuaj të Krishtlindjes

Punime artizanale të ricikluara për Krishtlindje

Një nga zanatet më interesante të ricikluara për të bërë në Krishtlindje janë stolitë e pemëve që do të dekorojnë shtëpinë tuaj gjatë pushimeve. në postim Yje të ricikluar për pemën tuaj të Krishtlindjes do të shihni se si të bëni dy lloje të ndryshme yjesh të Krishtlindjeve duke përdorur letër ambalazhi dhe karton të ricikluar. Disa materiale të tjera që do t'ju nevojiten janë gërshërët, një gjilpërë, ngjitës, shkëlqim dhe fije ari.

Riciklimi i disa banesave të vajzave

banesa të ricikluara

Me ardhjen e pranverës fillon edhe ndryshimi i garderobës dhe me siguri nëse keni fëmijë në shtëpi do të gjeni disa këpucë të vjetra që mund të përdoren edhe pak më gjatë, siç ndodh me këto banesa vajzash me majat e qëruara. Nëse jeni të mirë në punimet e ricikluara, me siguri rezultati do të jetë fantastik.

Çfarë ju nevojitet si materiale? Banesa baleti, ngjitës i fortë transparent, fije dhe gjilpëra, gërshërë dhe prerës, fije, gjilpërë, tema, furça dhe bojë tekstili. në postim Riciklimi i disa banesave të vajzave mund të mësoni se si bëhet.

Pema e Krishtlindjes e bërë me pupla

Punime të ricikluara me pupla

Dëshironi t'i jepni një pamje origjinale dekorimeve tuaja për Krishtlindje? Këtë vit duhet të provoni diçka ndryshe, si kjo Pema e Krishtlindjes e bërë nga pupla. Nuk do të keni parë diçka të tillë! Sigurisht që do të tërheqë shumë vëmendje kur priten të ftuar gjatë ahengjeve.

Me disa stilolapsa, karton, ngjitës dhe disa gjëra të tjera mund të bëni një nga punimet më të bukura të ricikluara. Shikoni si është bërë në postim Pema e Krishtlindjes e bërë me pupla.

Burrë dëbore me gota plastike të disponueshme

Burrë dëbore

Një nga zanatet më të bukura të ricikluara që mund të bëhet me disa gota të disponueshme është kjo Burrë dëbore. Do të duket e mrekullueshme nëse e vendosni pranë pemës së Krishtlindjes të bërë me pupla.

Merrni disa gota plastike të disponueshme, një kapele të zezë, pak pëlhurë të zezë, letër ndërtimi portokalli për hundën dhe disa kapëse. Por si e bëni atë? Mos u shqetëso, në postim Burrë dëbore me gota plastike të disponueshme i keni të gjitha hapat.

Vazo lulesh në formë mace

tenxhere në formë mace

Nëse blini ujë në shishe, me siguri kur e përfundoni, kontejnerët grumbullohen në shtëpi. Në vend që t'i hidhni ato, mund t'u jepni atyre një jetë të dytë dhe të përfitoni prej tyre për t'i bërë këta kureshtarë tenxhere në formë mace Ata do të duken të shkëlqyera në tarracën e shtëpisë ose në dhomat e fëmijëve.

Merrni një shishe plastike me këmbë, markera të papërshkueshëm nga uji, bojë dhe fije të bardhë, gërshërë dhe shabllonin që do të gjeni në postim Vazo lulesh në formë mace. Hapat janë super të thjeshtë në mënyrë që në pak minuta të arrini këtë tenxhere të bukur për të dekoruar shtëpinë tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.